سفریکا بلاگ
safarika blog

کار در فرانسه برای ایرانیان؛ قوانین ساعت کار حقوق مشاغل پر درآمد

کار در فرانسه

فرانسه یکی از زیبا ترین و مدرن ترین کشور های جهان به شمار می رود که اقتصادی محکم و قوی دارد از این رو یکی از گزینه های محبوب در بین علاقه‌مندان به مهاجرت کاری است.روش های مختلفی برای مهاجرت به فرانسه وجود دارد که یکی از این روش ها مهاجرت به فرانسه از طریق کار می باشد.متقاضیان می توانند با اخذ ویزای کاری این کشور، اقدام به مهاجرت نموده و در صورت واجد شرایط بودن، اقامت فرانسه از طریق کار را اخذ کنند. با ما همراه باشید.

کار در فرانسه
کار در فرانسه

توضیحاتی مفید درباره کار در فرانسه:

 1. کار در فرانسه یکی از روش های کم هزینه برای مهاجرت می باشد که مورد توجه بسیاری از متقاضیان قرار گرفته است.
 2. حمایت فرهنگ فرانسوی بیش از هر چیز به تعادل بین کار و زندگی است ، درواقعاگر به فکر مهاجرت کاری هستید، فرانسه مکان مناسبی است.
 3. در حال حاضر شرایط به صورتی است که بیکاری در فرانسه کمی بالاتر از میانگین اتحادیه اروپا است. بر اساس مؤسسه ملی آمار و مطالعات اقتصادی (Institut National de la Statistique et des Etudes Economiques – INSEE)، نرخ بیکاری فرانسه در حال حاضر 7.1٪ است.
 4. کار در این کشور در بین گروه سنی زیر 25 سال  بیشتر رواج دارد و در سال های اخیر رشد قراردادهای کاری انعطاف پذیر و غیرمستقیم افزایش یافته است.
 5. متقاضی برای کار در فرانسه باید کارنامه تحصیلی درخشان ، رزومه کاری ، تجربه بالا و یا استعداد و مهارتی داشته باشد که بتواند شغل مناسبی در فرانسه پیدا کند.
 6. در این کشور حداقل دستمزد برای یک شغل معمولی۱۴۶۶یورو به صورت ماهیانه می باشد و متقاضی می تواند از طریق کار در فرانسه همسر و فرزندان زیر 18 سال خود را نیز با خود به همراه بیاورد.
 7. حوزه های کاری مورد نیاز در فرانسه عبارتند از : صنایع عمده از جمله صنعت موتور، دارویی، ماشین آلات صنعتی، متالورژی و الکترونیک که بازار کار بهتری دارند.
 8. مهاجرت از طریق ویزای کار و یا جاب آفر، از سایر روش های کم هزینه و ارزان مهاجرتی است ، چرا که کارفرما بخشی از هزینه های مهاجرت را پرداخت می کند.
 9. از مهم ترین شرایط دریافت ویزای کار این کشور میتوان به تسلط به زبان فرانسه و داشتن پیشنهاد کاری اشاره کرد.
 10. ایرانیان برای دریافت ویزای کار در کشور فرانسه باید مجوز کار داشته باشند و بدون مجوز رسمی کاریابی در این کشور، امکان درخواست ویزای کار وجود ندارد.
 11. میانگین حقوق ماهانه در این کشور بین 1000 تا 3000 یورو می باشد.
 12. فرانسه ویزای جستجوی کار ندارد و برای یافتن کار بهتر است از طریق سایت های کاریابی اقدام کرد.

 

اجازه کار در کشور فرانسه به چه صورت است ؟

افراد برای کار در کشور های خارج از فرانسه باید از کارفرمای خود اجازه کار دیگری درخواست کنند.شهروندان اتحادیه اروپا برای کار در کشور فرانسه نیازی به اجازه کار ندارند، چه به عنوان کارمند، چه به عنوان کارآفرین. مدت این دوره به خوبی مشخص نشده است و می تواند تا 7 سال ادامه داشته باشد. در صورتی که افراد اجازه اقامت موقت (گردشگری، دانشجویی) داشته باشند، اجازه کار نخواهند داشت، اما می توانند درخواست تغییر وضعیت نمایند.

درخواست کار در فرانسه چگونه امکان پذیر است ؟

پس از یافتن شغل در فرانسه، با ارسال درخواست شغلی خود در قالبی که کارفرمایان فرانسوی انتظار دیدن آن را دارند، خود را آماده مصاحبه و اخذ مهاجرت کاری فرانسه می کنید.بیشتر کارفرمایان از شما خواهان رزومه، انگیزه نامه و نامه ای از طرف یک فرد مورد اعتماد هستند.در هر صورت شما باید به خوبی مهارت ها و نقاط قوت خود را در معرض نمایش بگذارید تا به کارفرما نشان دهید که تنها فرد معقول برای گرفتن موقعیت شغلی در فرانسه هستید.

آمادگی برای مصاحبه کار در فرانسه تقریباً مشابه کشورهایی مانند ایالات متحده و انگلستان است :

 1. شما باید در مورد شرکت تحقیق کنید تا بتوانید به خوبی به سؤال ها پاسخ دهید.
 2. ماهیت دقیق مصاحبه و انتظارات به کارفرمای احتمالی بستگی دارد.
 3. برای مشاغل حرفه ای یا موقعیت های شغلی با شرکت های بزرگ، مصاحبه ها ممکن است با یک آزمون کوتاه مدت یا پروژه ای برای آزمایش مهارت ها و دانش شما همراه باشد.
شروع کار در فرانسه
شروع کار در فرانسه

شروع کار در فرانسه به چه شکل انجام میگیرد ؟

دوره های آزمایشی در فرانسه بسته به نوع شغل آن معمولاً بین 2 تا 4 ماه است.در طول دوره آزمایشی، احتمالاً مدت زمان اعلام فسخ قرارداد کوتاه تر خواهد بود.پس از شروع کار، کارفرمای شما باید شما را برای بیمه درمانی و سایر مزایای تأمین اجتماعی ثبت نام کند و شما باید شماره INSEE خود را دریافت کنید و از طریق بیمه کارفرمای خود تحت پوشش هر گونه بیماری یا آسیب ناشی از کار قرار بگیرید.

توجه : بسته به کارفرمای شما، ممکن است به شما فرصت داده شود که از حقوق بازنشستگی شرکتی برای تأمین مزایای بازنشستگی دولت خود و همچنین سایر مزایای کار استفاده کنید.

 

کاریابی در فرانسه در کدام زمینه ها رونق اقتصادی بیشتری دارد؟

بازار کار در فرانسه بیشتر در صنایع توسعه یافته چون هوا فضا، خودرو، داروسازی، ماشین آلات صنعتی، الکترونیک، امور مالی، غذا و نوشیدنی و گردشگری است.

برخی از بزرگ ترین شرکت های مستقر در فرانسه عبارتند از:

 1. AXA
 2. BNP
 3. carrefour
 4. EDF
 5. loreal
 6. Michelin
 7. orange
 8. Peugeot
 9. Renault

 

انواع وب سایت های کاریابی در فرانسه کدام اند ؟
 1. ABG ۵– مشاغل علمی / پزشکی
 2. L’Ag Agricultural Recrute مشاغل کشاورزی و زراعت
 3. Emplois Vert مشاغل “سبز”
 4. IAPA
 5. Keljob
 6. Les Jeudis
 7. L’Etudiant (مشاغل مربوط به دانشجویان و فارغ التحصیان)
 8. L’Hôtellerie Restauration (رستوران ها و مشاغل هتل)
 9. Monster
 10. Recrut
 11. Stratégies Emploi (مشاغل بازاریابی، ارتباطات و روابط عمومی)
 12. Cadremploi (مشاغل مدیریتی)
 13. The Local (مشاغل انگلیسی زبان)
 14. Jobted
 15. Trovit
کاریابی در فرانسه
کاریابی در فرانسه

کدام موسسات برای کاریابی در فرانسه مناسب هستند ؟

برخی از مهم ترین موسسات کاریابی در زیر معرفی شده اند:

 1. EURES: سرویس استخدام در اروپا
 2. The Local France: برای مشاغل به زبان انگلیسی
 3. Indeed France
 4. Monster
 5. XpatJobs

می توانید با مراجعه به سایت های کمپانی های مورد نظر خود برای درخواست کار اقدام کنید. اگر به تازگی فارغ التحصیل شده اید و در جستجوی کار در فرانسه هستید و علاقمند به پیدا کردن کار در کمپانی های چند ملیتی و بزرگ هستید،

این شرکت ها می توانند گزینه های مناسبی برای شما باشند:

 1. Airbus
 2. AXA Group
 3. Citroën
 4. Danone
 5. L’Oréal
 6. Michelin
 7. Ubisoft

 

نحوه دریافت اجازه ی کار و اخذ ویزای کار در فرانسه به چه صورت امکان می پذیرد؟

اگر شهروند اتحادیه اروپا هستید، می توانید بدون نیاز به ویزا یا مجوز در فرانسه آزادانه کار کنید.تقریباً هر کس دیگری که می خواهد مشغول کار شود، ابتدا باید اجازه ی کار داشته باشد و کاری پیدا کند ،سپس کارفرمای احتمالی برای کار شما درخواست مجوز می کند .در نهایت به شما ویزای کار اعطا می شود.

یافتن کار در فرانسه
یافتن کار در فرانسه
آیا دانش زبانی در پروسه یافتن کار به شما کمک خواهد کرد؟
 • داشتن مهارت زبان فرانسه امتیاز بالایی در یافتن کار در این کشور دارد. اگر به فکر مهاجرت کاری هستید و می خواهید از طریق ویزای کار در فرانسه اقدام به مهاجرت نمایید، معمولاً باید به راحتی فرانسوی صحبت کنید حتی اگر شغل شما ملزم به صحبت به زبان انگلیسی است، احتمالاً باز هم به مهارت زبان فرانسه احتیاج دارید.
 • متقاضیان کار در فرانسه باید به این نکته توجه داشته باشند که تسلط بر زبان فرانسه، یکی از اصلی ترین عوامل در اخذ ویزای کار این کشور می باشد. برای استخدام در برخی از مشاغل ملزم به این است که شما مهارت های زبان فرانسه خود را اثبات کنید یا در یک آزمون زبان شرکت کنید.
 • درواقع متقاضیان برای کاریابی در فرانسه بایستی به زبان فرانسوی تسلط داشته باشند و بتوانند به این زبان صحبت کنند. در برخی مشاغل ممکن است افراد ملزم به ارائه مدرک زیان فرانسه و یا شرکت در آزمون زبان شوند. از این رو ضروری است افراد قبل از اقدام برای مهاجرت به این کشور و کار در فرانسه، اقدام به آموزش زبان فرانسوی نمایند.
 • اگر در یک شرکت چند ملیتی در فرانسه مشغول به کار شوید که همه به زبان انگلیسی صحبت می کنند، اگر فرانسه یاد بگیرید شانس شما را برای اخذ ویزای کار در فرانسه افزایش می دهد.
 • در صورتی که متقاضی توانایی صحبت به زبان فرانسوی را نداشته باشد و نتواند با فرانسوی زبان ها ارتباط برقرار کند، عملاً بسیاری از فرصت های شغلی را از دست خواهد داد.

توجه : در صورتی که افراد دوره های زبان فرانسوی را گذرانده اند، می توانند این موضوع را در رزومه خود ذکر کنند تا تأثیر مثبتی در استخدام آن ها داشته باشد. متقاضیان باید برای کار در این کشور مدرک زبان فرانسه در سطح B1 یا B2 ارائه کنند.

 

بررسی شرایط کار در فرانسه برای ایرانیان:

در حال حاضر ویزای کاری این کشور یکی از پر طرفدار ترین روش های مهاجرتی به فرانسه محسوب می شود.چرا که از این طریق متقاضیان می توانند با کم ترین هزینه و حتی با حداقل حقوق کشور فرانسه، وارد حوزه شینگن شوند و از همان ابتدا فعالیت کاری خود را آغاز نمایند.

ویزای مهاجرت از طریق ویزای کار در فرانسه به شما این امکان را می‌دهد که با کاریابی در فرانسه با کمترین هزینه و حتی با حداقل حقوق در فرانسه به حوزه شنگن وارد شوید و از همان ابتدا فعالیت کاری خود را آغاز کنید.

از شرایط مهاجرت کاری به فرانسه باید بگوییم که تنها افراد متخصص می توانند برای اخذ ویزای کار کشور فرانسه اقدام کنند.
دریافت مجوز برای ایرانیان چه در داخل فرانسه و چه در خارج از آن به عهده کارفرمایی خواهد بود که قصد استخدام نیروی خارجی را دارد.
شرکت یا کمپانی ای که می خواهد این درخواست را ارائه دهد، بایستی دو ماه قبل از ارسال دعوت نامه برای نیروی کار خارجی، جهت دریافت مجوز اقدام نماید.( کارفرما باید شرایط لازم را جهت ارائه ویزای کاری فراهم کند.)

 1. در اولین گام کارفرما ابتدا باید شغل مورد نظر را به مدت سه ماه در فرانسه آگهی کند.
 2. در صورتی که متقاضی برای شغل مذکور یافت نشد، کارفرما بایستی این آگهی شغلی را به مدت 3 ماه در اتحادیه اروپا منتشر کند.
 3. پس از آن که در اتحادیه اروپا نیز نیروی کار مورد نظر کارفرما پیدا نشد، کارفرما می تواند اقدام به جذب نیروی کار متخصص خارجی نماید.
 4. پس از آن متقاضی باید مدارک مورد نیاز را به سفارت فرانسه ارائه دهد تا مجوز ورود به فرانسه را برای کار دریافت کند.
 5. در آخرین مرحله متقاضی بایستی تمکن مالی خود را ارائه نموده، همچنین آدرسی برای محل سکونت خود به سفارت تحویل دهد.
شرایط کار در فرانسه
شرایط کار در فرانسه

شرایط کاریابی در فرانسه به چه صورت است ؟

EXPATICT :
در صفحه مشاغل Expatica، تبلیغات مربوط به مشاغل در فرانسه در همه سطوح و بسیاری از بخش های مختلف در سراسر کشور وجود دارد.
مشاغل EURES :
اگر اهل EU/EFTA هستید، می توانید از طریق EURES، پورتال شغل یابی اروپا که توسط کمیسیون اروپا برای کمک به منطقه ایجاد شده است، به دنبال کار باشید.علاوه بر جستجوی کار و تلاش برای مهاجرت کاری، می توانید CV خود را بارگذاری کرده و در مورد مسائل حقوقی و اداری مربوط به کار در فرانسه مشاوره بگیرید و همچنین EURES نمایشگاه های شغلی، در مکان های مختلف برگزار می کند.تمامی مشاغل توسط آژانس کاریابی ملی فرانسه Pôle Emploi روی سایت می روند.

 1. شما در سایت های کاریابی انواع مختلف مشاغل در فرانسه، از جمله کارهای دستی، غیر ماهرانه و غیررسمی پیدا خواهید کرد که دفاتر مختلفی در سراسر فرانسه دارند.
 2. اگر علاقمند به مهاجرت به فرانسه از طریق کار می باشید، دانستن زبان فرانسه یکی از شرایط مهم می باشد چرا که اگر به زبان فرانسوی مسلط نباشید بسیاری از گزینه های کاری را نخواهید داشت و با طیف محدودتری از مشاغل روبرو خواهید شد.
 3. ما در موسسه مهاجرتی سفریکا به شما توصیه می کنیم اگر تصمیم به پیدا کردن کار در فرانسه و اخذ اقامت کاری در این کشور را دارید حتما قبل از اقدام زبان فرانسوی خود را تقویت نموده و سپس اقدام نمایید.
 4. در ابتدای امر زمانی که شما به جستجوی کار در فرانسه می پردازید خود را آماده نمایید که انعطاف پذیر باشید که اگر حتی همان ابتدا شغل ایده آل خود را پیدا نکردید بتوانید با مشاغل دیگری که در حال حاظر برای شروع شما مناسب می باشد را داشته باشید.
 5. از لحاظ وضعیت به کار گیری خارجیان در کشور فرانسه قوانین به این گونه می باشد که برای اتباع کشورهای عضو اتحادیه اروپا بعلاوه آیسلند، لیختن اشتاین ونروژ و سوئیس قوانین به همان شکلی می باشد که برای یک تبعه ی فرانسوی است مگر در موارد خاص و محدود که خود قانون استخدام آن ها را منع می کند .
 6.  تمامی اتباع این کشور ها امکان اشتغال به هر شغلی را در فرانسه خواهند داشت به جز بعضی از موقعیت های مدیریت عمومی در کشور که فقط برای اتباع فرانسه امکان پذیر می باشد و قوانین کاری برای دیگر ملیت ها  به این صورت است که زمانی می توانند قادر به دریافت یک شغل در فرانسه باشند که هیچ نامزد مناسبی برای دریافت آن شغل در فرانسه و سپس در اتحادیه اروپا یافت نشود.

 

شرایط کار در فرانسه در سفارتخانه ها و سازمان های خارجی چیست ؟

فرصت های خوبی در سفارتخانه ها و کنسولگری های پاریس برای افرادی که تمایل به کاریابی در فرانسه دارند، وجود دارد.
این موضوع را در نظر بگیرید که کار در سفارت این کشور اکثرا استاندارد بالایی برای تسلط به زبان فرانسوی و نوشتاری انتظار دارد.

 

شرایط کار به زبان فرانسه و تدریس زبان چگونه است ؟

زبان های انگلیسی، آلمانی، ایتالیایی، بسیار مورد توجه هستند.شما در صورت تسلط کامل بر این زبان ها می توانید مشغول به کار در فرانسه شویدتدریس زبان های خارجی در فرانسه مستلزم اخذ مدرک زبان فرانسه است.

کشور فرانسه
شرایط کار در فرانسه

شرایط  ویزای کار از طریق راه اندازی کسب و کار در فرانسه و فری لنسری :

گزینه دیگر این است که خودتان دست به کار شوید و یا به عنوان فریلنسر کار کنید یا تجارت خود را تأسیس کنید.
کمی بیش از 11.6٪ از مردم در فرانسه شغل آزاد دارند.

 

کدام دسته از افراد واجد شرایط راه اندازی کسب و کار در فرانسه هستند ؟

 1. شهروندان فرانسوی و اتحادیه اروپا.
 2. کسانی که خارج از اتحادیه اروپا / EFTA هستند اما اقامت فرانسه را دارند.
 3. کسانی که مجوز لازم را دارند.

 

کمک روزنامه ها برای کار در فرانسه:

روزنامه های ملی و منطقه ای آگهی های کاری زیادی را چاپ می کنند. برخی از روزنامه های کاریابی، روزنامه های لوموند و لوپوینت هستند.
توجه : درصد بسیار پایینی از مهاجرت کاری به فرانسه از طریق روش های قدیمی همچون روزنامه ها و آگهی کار شکل می گیرد.

مشاغل مورد نیاز در فرانسه
مشاغل مورد نیاز در فرانسه

لیست مشاغل مورد نیاز فرانسه در سال 2023:

 1. متخصصان علوم، فناوری، مهندسی و ریاضیات
 2. برق
 3. متخصصان پزشکی
 4. نجاران
 5. کارگران ساختمانی
 6. نقشه برداران
 7. متخصصان فناوری اطلاعات و ارتباطات

 

حداقل حقوق در فرانسه چقدر است ؟

از مسائل مهم برای کار در فرانسه مسئله حقوق و دستمزد می باشد که متقاضیان برای مهاجرت به فرانسه از طریق کار توجه ویژه ای به آن دارند. دولت فرانسه هر ساله حداقل حقوق را در این کشور تعیین می کند. این میزان در بخش ها و سطح های مختلف مهارتی متفاوت می باشد :

 1. حداقل حقوق همچنین به منطقه مورد نظر نیز بستگی دارد، مثلا در شهر های بزرگی همچون پاریس، افراد به طور میانگین دستمزد بالاتری دارند.دولت هر سال حداقل حقوق در فرانسه را اصلاح می کند. حداقل حقوق در فرانسه در بخش ها و سطح مهارت بسیار متفاوت است.
 2. حداقل حقوق در فرانسه از ساعتی 9.03 یورو در سال 2019 به ساعتی 10.15 یورو در سال 2021، رساند و این حداقل حقوق در فرانسه را در میان بالاترین حقوق ها در کشورهای اتحادیه اروپا قرار می دهد.در مناطق مختلف نیز تفاوت هایی وجود دارد که شهرهای بزرگ مانند پاریس به طور متوسط دستمزد بالاتری دارند.

 

قوانین کار و حداقل دستمزد در فرانسه به چه شکل است ؟

ساعت کاری برای کارمندان در هفته 35 ساعت است و ساعت مازاد، به عنوان اضافه کاری محاسبه می شوند.حدود یک تا دو زمان برای ناهار و حداقل پنج هفته تعطیلات در سال به علاوه سایر مزایا مانند مرخصی استحقاقی به شما تعلق می گیرد.

 1. اگر در شرکتی با بیش از 50 کارمند کار می کنید، به طور خودکار از حمایت اتحادیه کار فرانسه برخوردار خواهید شد.
 2. شرایط و قوانین کار در فرانسه به صورتی است که قرارداد کاری مکتوب الزامی نبوده و کارمندان شرکت های کوچکتر یا کسانی که در مشاغل غیر معمول کار می کنند، ممکن است قراردادی با آنها بسته نشود.
 3. قراردادهای کاری فرانسه معمولاً بین 1تا 3 ماه است و در صورت اخراج کارگران، کارفرمایان باید از رویه ها و دستورالعمل های خاصی پیروی کنند.
 4. گروه های خاصی از کارمندان (به عنوان مثال زنان باردار و کسانی که به دلیل حادثه مربوط به کار در مرخصی استعلاجی به سر می برند) از قوانین ویژه ای برای جلوگیری از اخراج آن ها برخوردار هستند.
کار در فرانسه
کار در فرانسه

فرهنگ کار در فرانسه چگونه است ؟

کار در شرکت ها و محیط اداری این کشور دارای سلسله مراتبی است و منشی ها به سختی کار می کنند تا از رئیس خود در برابر آشفتگی محافظت کنند.
شما به سختی مستقیماً با افراد در سمت های بالا صحبت خواهید کرد.
ترتیب صندلی ها در اطراف یک میز جلسه نیز براساس درجه، سازماندهی می شود و مذاكرات آرام و رسمی است.

 

مدارک تحصیلی مورد نیاز برای مهاجرت کاری فرانسه کدام اند ؟

کشور فرانسه مدارک تحصیلی کشورهای عضو پروسه بولونیا را به رسمیت می شناسد. اگر اهل هر جای دیگری هستید، می توانید از طریق مرکز ENIC-NARIC فرانسه، مدارک خود را مورد ارزیابی قرار دهید.

لیستی از مدارک مورد نیاز کار در فرانسه:

 1. ویزای بلند مدت کار فرانسه بیش از 3 ماه اعتبار دارد.
 2. این ویزا نیز نیاز به پیشنهاد کار و یافتن کارفرما دارد.
 3. مدارک مورد نیاز برای اخذ این ویزا جهت کار در فرانسه دو دسته هستند.
 4. مدارکی که متقاضی باید ارائه دهد و مدارکی که کارفرما ارائه می دهد.
 5. مدارک مورد نیاز متقاضی برای درخواست ویزای کار در فرانسه:
 6. گذرنامه: حداقل سه ماه اعتبار داشته باشد.
 7. فرم درخواست ویزا: به طور کامل پر شده و امضا شده باشد.
 8. عکس: دو قطعه بر اساس استانداردهای عکس های پاسپورتی
 9. اجاره نامه: نشان دهنده اینکه در فرانسه محلی برای زندگی دارید.
 10. قرارداد کاری
 11. اسناد نشان دهنده منابع و وضعیت مالی: صورت حساب بانک در سه ماه اخیر و در صورت شاغل بودن فیش حقوقی سه ماه اخیر نیز باید ارائه شود.
 12. اسناد وضعیت حرفه ای و اجتماعی: شامل مدرک، CV، گواهی اشتغال، نمونه کار و از این قبیل موارد.
 13. اظهار نامه قانونی: سوگندنامه تایید شده ای که بیان می کند فرد در طی ده سال گذشته ورشکستگی نداشته و دارای سوء پیشینه نبوده است.
 14. گواهی عدم سوء پیشینه: از پلیس محلی تهیه می شود و باید در بازه سه ماه اخیر تهیه شده باشد.

 

مدارک مورد نیاز کارفرما برای درخواست ویزای کار در فرانسه:

 1. اسناد در مورد موقعیت شغلی (نه در مورد متقاضی کار)
 2. قرارداد کار
 3. اسنادی که نشان دهد که شرایط استخدام تعیین شده توسط دولت رعایت شده است
 4. مستنداتی که نشان می دهد تست بازار کار را انجام شده است (در صورت لزوم)
 5. کارفرمای شما باید یک قرارداد کاری را تهیه کرده و آن را به بخش محلی وزارت کار فرانسه یا به اختصار DIRECCTE ارسال کند.
 6. اگر DIRRECTE قرارداد را تصویب کند، آن را به اداره مهاجرت فرانسه و ادغام (OFII) ارسال می کند.
 7. زمانی که OFII قرارداد را تایید کند، درخواست شما به طور مستقیم به سفارت فرانسه در ایران ارسال می شود.
 8. شما و همراهانتان با مراجعه حضوری به سفارت فرانسه برای اخذ ویزای بلند مدت درخواست می دهید.
کار دانشجویی در فرانسه
کار دانشجویی در فرانسه

حقوق کار دانشجویی در فرانسه چقدر است ؟

کار در حین تحصیل در فرانسه به شما این امکان را می دهد تا بتوانید از پس هزینه های ماهانه خود بربیایید. حداقل حقوق در فرانسه متغیر بوده و رنجی بین 7 یورو الی 10 یورو دارد. درآمد کار دانشجویی در فرانسه نسبت به کشورهای دیگر در اتحادیه اروپا از رنج بالاتری برخوردار است.

 

حقوق و درامد کار در فرانسه به چه صورت است ؟

از مهمترین مواردی که در هنگام کار در فرانسه می بایست به آن توجه نمایید، میزان حقوق و درآمد در این کشور می باشد چراکه باید با همین حقوق از پس هزینه زندگی در فرانسه بربیایید. در فرانسه حداقل دستمزد برای یک شغل معمولی حداقل ۹٫۶۷ یورو در ساعت یا۱۴۶۶یورو به صورت ماهیانه می باشد که برای کار تمام وقت یا همان ۳۵ ساعت در هفته است که این میزان دستمزد هر سال و در تاریخ یکم ژانویه بر اساس تغییرات در شاخص اقتصادی و شاخص قیمت مصرف کننده در این کشور تا ۲ درصد ممکن است افزایش داشته باشد.

 

میزان حقوق در برخی مشاغل مهم در فرانسه چقدر است ؟

شغل و میانگین حقوق در سال (دلار) به صورت زیر شرح داده شده است :

 1. توسعه دهنده نرم افزار 55,659
 2. مهندس 52,897
 3. کارگردان 146,746
 4. مدیر 77,122
 5. مدیر بازاریابی 82,031
 6. مدیر پروژه IT 70,158
 7. مهندس نرم افزار 66,637
 8. مدیر منابع انسانی 85,259
 9. مدیر پرژه 66,148
 10. مدیر IT 103,426

شرایط کار دانشجویی در فرانسه :

کار در فرانسه برای افرادی که در این کشور مشغول به تحصیل هستند به مراتب آسان تر است و به دانشجویان اجازه کار به مدت 20 ساعت در هفته اعطا شده است.

کار دانشجویی در فرانسه
کار دانشجویی در فرانسه

پردرآمدترین شغل های فرانسه کدام اند ؟

فرانسه دارای فرصت های شغلی پر سود بیشماری می باشد. یکی از بزرگ ترین دلایل افراد برای مهاجرت به فرانسه از طریق کار، داشتن درآمد بالا و مکفی و رسیدن به یک زندگی ایده آل می باشد. به دلیل کیفیت بالای زندگی و وجود شغل های پر درآمد در فرانسه، این کشور مقصد بسیاری از افراد برای زندگی و کار می باشد.این شغل ها از خدمات عمومی گرفته تا تجارت حرفه ای را شامل می شود.
برای اکثر شغل های پر درآمد در فرانسه می بایست به زبان فرانسوی آشنا باشید و بتوانید به این زبان صحبت کنید و بنویسید.

 1. معلم برق‌کار پزشک
 2. تحلیلگر مالی پژوهشگر متخصص بهداشت و درمان
 3. خلبان وکیل دادگستری دندانپزشک
 4. متخصص کامپیوتر و متخصص فناوری اطلاعا

تحلیلگر مالی :
حقوق متوسط: 47,350 یورو (42,110 پوند / 56,260 دلار)
در داخل اروپا، فرانسه یکی از قوی ترین بخش های بانکی و مالی را دارد. این صنعت همیشه در حال رشد است و از این رو فرصتهای شغلی زیادی را در اختیار علاقه مندان به این صنعت قرار می دهد.

پزشک :
حقوق متوسط: 133,220 یورو (118,480 پوند / 158,360 دلار)
بخش مراقبت های بهداشتی در فرانسه به شدت به متخصصان پزشکی احتیاج دارد. کمبود نیروی کار  در این شغل بسیار زیاد می باشد. پزشکان در فرانسه نیاز به تکمیل دانشکده پزشکی دارند. برای اخذ تخصص می بایست چهار تا هشت سال تحصیل و آموزش را پشت سر بگذارید.

دندانپزشک :
حقوق متوسط: 117,000 یورو (104,060 پوند / 139,050 دلار)
علی رغم داشتن یکی از بهترین سیستم های بهداشتی در جهان، صنعت مراقبت های پزشکی این کشور با کمبود نیروی کار روبرو است. طی سالهای گذشته دندانپزشکان به طور فزاینده ای مورد تقاضا بوده اند. دندانپزشکان فرانسوی ممکن است مطب خصوصی خود را داشته باشند یا برای دولت کار کنند.

وکیل :
حقوق متوسط: 107,960 یورو (96,030 پوند / 128,310 دلار)
پس از دریافت مدرک حقوق و آموزش های لازم و اخذ مجوز، می توانید حرفه حقوقی خود را به عنوان وکیل پایه یک شروع کنید. لازم به ذکر است که مهارت در زبان فرانسه برای به دست آوردن شغل در حرفه وکالت الزامی می باشد.

خلبان :
حقوق متوسط: 80,300 یورو (71,420 پوند / 95,420 دلار)
فرانسه یکی از قدرت های صنعت هواپیمایی در جهان می باشد. این شهر همچنین محل زندگی ایرباس، یک شرکت چند ملیتی هوافضا اروپایی و بزرگترین شرکت هواپیماسازی جهان است.

مدارک موردنیاز برای ویزای فرانسه
مدارک موردنیاز برای ویزای فرانسه

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای کار کشور فرانسه:

برای اخذ ویزای کار در فرانسه، هم متقاضی و هم کارفرما بایستی مدارکی را به سفارت فرانسه تحویل دهند.
مدارک مورد نیاز برای هر کدام از آن ها متفاوت خواهد بود و افراد بدون ارائه این مدارک امکان اخذ ویزای کار کشور فرانسه را نخواهند داشت

 

مدارک مورد نیاز کارفرما کدام است؟

مدارک مورد نیاز کارفرما به شرح زیر است :

 1. قرارداد کاری
 2. اسناد در مورد موقعیت شغلی نه در مورد متقاضی
 3. اسنادی که نشان دهد شرایط استخدام تعیین شده از طرف دولت رعایت شده است.
 4. مستنداتی که نشان دهد تست بازار کار انجام شده است. (در صورت لزوم)

 

مدارک مورد نیاز متقاضی برای ویزای کاری فرانسه:

 1. پاسپورت با اعتبار حداقل 7 ماه
 2. دو قطعه عکس پاسپورتی
 3. گواهی تمکن مالی و اسناد نشان دهنده وضعیت مالی (صورت حساب بانکی سه ماهه اخیر و فیش حقوقی در سه ماه اخیر در صورت شاغل بودن)
 4. قرارداد کاری
 5. گواهی عدم سوء پیشینه
 6. فرم تکمیل شده درخواست ویزا
 7. اجاره نامه برای اثبات داشتن محلی برای زندگی در فرانسه
 8. اظهار نامه قانونی (سوگند نامه تائید شده ای که نشان می دهد فرد در طی 10 سال گذشته ورشکستگی نداشته است و دارای سوء پیشینه نبوده است.)
ویزای کار در فرانسه
ویزای کار در فرانسه

ویزای کار فرانسه و انواع آن کدام اند ؟

استفاده از دعوت نامه شغلی،یکی از انواع ویزای کاری در فرانسه است که این ویژگی به افراد این امکان را می دهد تا با بستن قرارداد کاری در این کشور به کار و زندگی بپردازند؛ اما دریافت جاب آفر در حال حاضر کمی دشوار است به این دلیل که کارفرما باید فرایندی طولانی را جهت اخذ ویزای کاری برای متقاضی طی کند.

 

انواع ویزای دولت فرانسه برای جذب نیروی کار خارجی چیست؟

 1. ویزای کوتاه مدت (کم تر از 3 ماه) که تمدید اقامت در آن امکان پذیر نیست و برای بازدید از فرانسه صادر می شود.
 2. ویزای اقامت طولانی (بیش از 3 ماه) که به اتباع خارجی اجازه می دهد بیشتر از 3 ماه در فرانسه بمانند.
 3. ویزای نیروی کار حقوق بگیر فرانسه که برای کار در این کشور به مدت یک سال صادر می شود و قرارداد کار باید توسط DIRECCTE تائید شده باشد.
 4. ویزای بلند مدت فرانسه برای ورزشکاران، مخصوص ورزشکارانی که قصد دارند حداکثر تا یک سال در فرانسه اقامت داشته و فعالیت های حرفه ای ورزشی انجام دهند.
 5. ویزای جستجوی کار فرانسه که مختص دانشجویانی است که تحصیلات خود را تمام کرده اند و می توانند با ویزای تحصیلی خود، تا مدت یک سال به دنبال کار بگردند. این یک ویزا به مدت یک سال اعتبار دارد.
 6. ویزای کاری داوطلبانه فرانسه که مختص افرادی می باشد که قصد شرکت در کار بشردوستانه در این کشور را دارند. مدت زمان اعتبار این ویزا یک سال است.
 7. ویزای فرانسه برای سرمایه گذاران مالی و اقتصادی که مختص افرادی است که قصد راه اندازی کسب و کاری را در فرانسه دارند. برای دریافت این ویزا، متقاضیان باید طرح تجاری خود را ارائه دهند و ثابت کنند که تمکن مالی لازم برای راه اندازی تجارت مورد نظر را دارند.
 8. ویزای هنرمندان
 9. ویزای نمایندگان شرکت های معتبر
 10. ویزای کاری مختص کارگران بسیار ماهر و یا دارای کارت اتحادیه اروپا
 11. ویزا مختص کارمندان با مأموریت کاری در فرانسه
 12. ویزای فرانسه مختص محققان و دانشمندان
 13. ویزای کاری مختص فارغ تحصیلان باتجربه
مصاحبه کار در فرانسه
مصاحبه کار در فرانسه
نکاتی مهم در رابطه با  مصاحبه جهت کار در کشور فرانسه که لازم است بدانید :
 1. سعی کنید به موقع در محل مصاحبه حضور یابید.
 2. قبل از مصاحبه حتماً در مورد افراد اصلی شرکت، اخبار صنعت و پروژه های شرکت مورد نظر تحقیق کنید.
 3. همواره از لفظ “شما” (vous) استفاده کنید، چرا که استفاده از واژه “تو” (tu) حالت غیر رسمی دارد.
 4. افراد را با عنوان “خانم” (Madame) یا “آقا” (Monsieur) خطاب کنید.
 5. آمادگی سؤالات شخصی همچون داشتن فرزند و یا وضعیت تأهل را داشته باشید، چرا که این نوع سؤالات در فرانسه معمول است.
 6. حرفه ای و مؤدب باشید، اما از نشان دادن شخصیت خود نهراسید.
 7. سعی کنید از فرد مصاحبه کننده چند سؤال نیز بپرسید.

 

دریافت ویزای کار از طریق کارت آبی اتحادیه اروپا:

یکی از روش های اخذ ویزای کار در فرانسه، دریافت کارت آبی و یا بلوکارت می باشد که کارت آبی را اتحادیه اروپا صادر می کند.بلوکارت مخصوص افرادی است که دارای تخصص و مهارت خاصی در یک زمینه فنی باشند و یا در یک رشته تحصیلی خاص مدرک تحصیلی داشته باشند. متقاضیان با دریافت کارت آبی می توانند به مدت یک تا سه سال از مجوز اقامت کاری فرانسه برخوردار شوند.

افراد برای این که بتوانند بلوکارت فرانسه را دریافت کنند باید شرایط زیر را داشته باشند:

 1. حداقل مدرک دیپلم
 2. مدرک گواهی سه سال تحصیلات عالی و یا پنج سال تجربه حرفه ای در یک زمینه خاص
 3. داشتن یک قرارداد کار برای حداقل یک سال
 4. داشتن حقوق ماهیانه حداقل 1.5 برابر متوسط حقوق سالانه فرانسه
 5. متقاضیان در صورتی که با ویزای بلوکارت به مدت 5 سال مداوم در فرانسه کار کنند، می توانند برای اخذ اقامت تجدید پذیر، طولانی مدت و 10 ساله فرانسه اقدام کنند.
 6. متقاضی پس از 18 ماه کار در این کشور می تواند در سایر کشور های اتحادیه اروپا کار کند.
 7. با داشتن این ویزا، اعضای خانواده متقاضی نیز اجازه اقامت در این کشور را خواهند داشت و پس از پنج سال می توانند کارت اقامت بلند مدت فرانسه را دریافت کرده و همچنین اجازه کار داشته باشند.
اقامت دائم فرانسه
اقامت دائم فرانسه

اخذ اقامت دائم و پاسپورت از طریق کار در فرانسه:

متقاضیان کار در کشور فرانسه می توانند پس از 5 سال کار کردن در این کشور و پرداخت مرتب مالیات های خود، اقدام به اخذ اقامت دائم فرانسه نمایند که این اقامت دائم برای 10 سال می باشد و افراد می توانند آن را تمدید کنند.افراد با دریافت این اقامت دائم امکان کار و تحصیل فرانسه را خواهند داشت و تنها تفاوتی که با تابعیت دارد این است که نمی توانند در رأی گیری های حکومتی شرکت کنند.

 • برای دریافت اقامت دائم فرانسه، متقاضی باید در طول 10 ماه 6 ماه را در فرانسه زندگی کند. در غیر این صورت امکان اخذ اقامت دائم وجود نخواهد داشت، مگر این که متقاضیان به دلایل موجهی مجبور به خروج از این کشور شده باشد.
 • در صورتی که افراد به مدت 2 سال خارج از فرانسه اقامت داشته باشند، اقامت دائم باطل خواهد شد.
 • در مورد تابعیت فرانسه باید بگوییم که این کشور جزو کشور هایی است که تابعیت مضاعف را می پذیرد؛ یعنی افراد می توانند با داشتن تابعیت قبلی خود، تابعیت جدید را نیز دریافت کنند.
 • برای گرفتن پاسپورت فرانسه نیز ابتدا متقاضی باید تابعیت این کشور را داشته باشد.
 • افراد پس از چند سال کار در این کشور و داشتن اقامت می توانند اقدام به اخذ تابعیت فرانسه نمایند.

 

کلام آخر:

زمانی که فرانسه را با دیگر کشورهای اروپایی مقایسه می کنیم، این کشور از نظر درآمد، مقرون به صرفه بودن و اشتغال، همواره جزء سه کشور برتر می باشد. فرانسوی ها توجه خاصی به زبان فرانسه دارند و با وجود این که مهارت زبان انگلیسی نیز دارند، ترجیحشان این است که به زبان فرانسوی صحبت کنند.در حال حاضر مهاجرت از طریق ویزای کار در فرانسه یکی از پرطرفدارترین راه های مهاجرت به این کشور می باشد.متاسفانه امروزه مهاجرت کاری به فرانسه به صورتی است که تنها افراد متخصص توانایی اقدام برای اخذ ویزای کار در فرانسه را دارند.افرادی خارجی که قصد مهاجرت به فرانسه از طریق کار را دارند، بایستی برای کار در این کشور اجازه کار داشته باشند. اجازه کاری که توسط کشور فرانسه صادر می شود، فقط مختص همین کشور است. امید است این مقاله اطلاعات مورد نیاز شما را در اختیار قرار داده باشد. درصورت نیاز به مشاوره در زمینه کار در فرانسه و اخذ ویزای کاری فرانسه میتوانید با موسسه مهاجرتی سفریکا تماس حاصل نموده و مشاوره رایگان تلفنی داشته باشید.

سفریکا ، سفری برای آینده ای بهتر

 

مطالب پیشنهادی:

 

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

 

سوالت رو اینجا بپرس

ما در هر ساعتی پاسخگوی شما هستیم

× یوسفی هستم چطور میتونم کمکتون کنم؟