سفریکا بلاگ
safarika blog
ویزای کانادا

کار در کانادا برای مهاجرین (2024) 10 شغل پر درآمد با حقوق خوب

کار در کانادا

به دلیل پایین بودن نرخ بیکاری در کانادا و استقبال زیاد این کشور از نیروی جوان، یافتن کار در این کشور جزو اهداف بسیاری از ایرانیان نیز قرار گرفته است. در طی سالیان گذشته و به ویژه چند سال اخیر، به دلیل نیاز این کشور به نیروی کار آمار کاریابی در کانادا برای دریافت اقامت نیز افزایش یافته است. با ما همراه باشید.

کار در کانادا
کار در کانادا

مشاغل پردرآمد کشور کانادا  کدام اند ؟

1. متخصص پزشکی در کانادا
2. روانپزشک
3. مدیر ارشد مالی
4. مهندس نفت
5. دندانپزشک عمومی
6. متخصص علم داده
7. وکیل
8. داروساز

بهترین رشته های  تحصیلی در کانادا :

1. تحصیل مدیریت در کانادا
2. رشته‌های مهندسی کانادا
3. تحصیل پرستاری در کانادا
4. رشته دندانپزشکی در کانادا
5. رشته مکانیک در کانادا
6. تحصیل حقوق در کانادا
7. تحصیل خلبانی در کانادا
8. تحصیل رشته برق در کانادا

 

شرایط مهاجرت به کانادا

1. دانش زبان انگلیسی یا فرانسوی (فرانسوی برای استان کبک)
2. داشتن مدرک دانشگاهی یا کالج
3. ارائه سابقه کاری مرتبط
4. ارائه گواهی عدم سوء پیشینه
5. انجام آزمایش مدیکال کانادا و ارائه گواهی سلامت
6. پیدا کردن جاب آفر یا پیشنهاد کاری از طرف کارفرمای کانادایی
7. داشتن تمکن مالی موردنیاز ویزای کانادا برای پوشش هزینه‌های خود
8. ارائه مدارک تای به سفارت
9. داشتن اقامت موقت کانادا

سایر راه های مهاجرت به کانادا…

1. تحصیل در کانادا
2. ثبت شرکت در کانادا
3. سرمایه‌گذاری در کانادا
4. اقامت کانادا از طریق تولد فرزند
5. اقامت کانادا از طریق ازدواج
6. خرید فرانچایز در کانادا
7. خرید بیزینس در کانادا
8. خرید ملک در کانادا

توجه :راه های مختلفی برای کار در کانادا وجود دارد. بسته به تقاضای افراد ممکن است سالانه یکی از این روش های مهاجرت کاری بالاترین تقاضا را در بین ایرانیان یا اتباع دیگر کشورها برای ورود به کانادا داشته باشد. مهم ترین روش های اخذ کار در کانادا در زیر آورده شده است.

اکسپرس اینتری کانادا
اکسپرس اینتری کانادا

کاریابی از طریق اکسپرس اینتری (Express Entry) در کانادا :

 1. سریع ترین و کم هزینه ترین روش در بین راه های پیدا کردن کار در کانادا است. در روش اکسپرس اینتری کانادا می بایست حد نصاب امتیازات فرد به مقدار معقولی برسد.
 2. به طور مثال افرادی که هیچ گونه تجربه کار در کانادا و یا جاب آفر از این کشور ندارند می بایست مدرک تحصیلی تحصیلات تکمیلی همچون کارشناسی ارشد یا دکتری داشته باشند.
 3. داشتن سابقه کار در زمینه مورد نظر و نمره مدرک زبان بالاتر از 7.5 نیز از جمله شرایط این روش است.
 4. متقاضیان علاقه مند به ثبت نام اکسپرس انتری کانادا باید توجه داشته باشند که اکسپرس اینتری در واقع مسئولیت مدیریت 3 برنامه اقتصادی مهاجرت به نام های تجربه کانادایی، برنامه نیروی کار متخصص فدرال و برنامه فنی و حرفه ای فدرال را دارد.
 5. افراد با توجه به امتیازات کسب شده باید در یکی از این 3 دسته قرار بگیرند.
 6. هرچه امتیاز متقاضی بیشتر باشد احتمال موفقیت او نیز بالاتر می رود.

 

کاریابی از طریق ثبت شرکت در کانادا :

این روش برای متقاضیانی است که با داشتن سرمایه کافی، قصد راه اندازی و ثبت شرکت کانادا را دارند. هرچند بعضی افراد این روش را دشوار می دانند اما بر خلاف روش های دیگر، نیازی به داشتن مدرک زبان و یا حد مشخصی از سرمایه نیست. بلکه با توجه به نوع تجارت این میزان سرمایه متفاوت است.

 

کاریابی از طریق انتقال درون شرکتی یا ICT :

 1. ثبت شرکت در کانادا به عنوان یک زمینه کارآفرینی شناخته شده و سرمایه نسبتا زیادی را می طلبد.در روش انتقال درون شرکتی (Intra Company Transfer) که زیر مجموعه ای از روش ثبت شرکت محسوب می شود، دریافت ویزای کار با افتتاح یک شعبه از شرکت یا تجارت در کانادا انجام می گیرد و به سرمایه نسبتا کمتری نیاز خواهد داشت.

 

کاریابی از طریق برنامه فدرال :

این روش در اصطلاح شامل 2 زیر مجموعه اصلی اسکیل ترید (Skilled Trade) و اسکیل ورکر (Skilled Worker) می شود. اقدام برای هر 2 روش می بایست از طریق سیستم امتیازدهی اکسپرس اینتری صورت گیرد.

در روش اسکیل ترید که برای نیروهای فنی و تخصصی در نظر گرفته شده است، داشتن سابقه شغلی مرتبط و مدرک زبان فرانسوی یا انگلیسی جزو شرایط شرکت متقاضیان است. همچنین در روش اسکیل ورکر، همانطور که از نام آن پیدا است، کارگران و نیروهای تخصصی دیگر نیز می توانند برای دریافت ویزای کار کانادا اقدام نمایند.

جاب آفر کانادا
جاب آفر کانادا

کاریابی از طریق جاب آفر (Job Offer) :

جاب آفر یا پیشنهادهای شغلی کارفرمایان کانادایی یکی از راه های دستیابی به ویزای کار این کشور است. به روش های مختلفی می توان موقعیت های شغلی این کشور را بررسی کرده و برای آن ها درخواست داد. در صورت موافقت کارفرما یک پیشنهاد شغلی به متقاضی داده می شود که به او اجازه اقدام برای ویزای کار یا ویزای کوتاه مدت را خواهد داد. برخی نیز با ورود تاییدیه کارفرمای خود در سیستم اکسپرس اینتری تصمیم به افزایش امتیاز خود و دریافت اقامت کانادا می گیرند.

شرایط کار در کانادا چگونه است ؟

 1. متقاضیانی که قصد کار در کانادا به هر طریقی را دارند می بایست قبل از هر اقدامی وضعیت مشاغل و نرخ بیکاری در این کشور را مورد بررسی قرار دهند. چراکه نرخ بیکاری یکی از مهم ترین آمارهای مورد نیاز برای تخمین شانس پیدا کردن شغل در یک کشور مقصد به شمار می رود.
 2. در سال 2022 نرخ بیکاری در کانادا به پایین ترین حد خود رسیده و حدود 5.2% گزارش شده است. در حالی که این نرخ بیکاری در ایران 10.2% اعلام شده و پیش بینی می شود که تا سال 2023 این نرخ تا 10.5% نیز افزایش داشته باشد. پس در مقایسه با نرخ بیکاری در ایران، کانادا به صور چشمگیری آمار بیکاری پایین تری داشته و نشان از این دارد که برای اکثر زمینه ها بازار کار خوبی در کانادا برقرار است.
 3. با توجه به رشد جمعیت کانادا به دلیل افزایش صعودی مهاجرت از کشورهای دیگر، نرخ بیکاری آن در حد مطلوبی قرار دارد و مشاغل گوناگونی را در آن می توان پیدا کرد. کانادا کشوری بسیار مطلوب جهت دریافت کار برای علاقه مندان است چراکه به دلیل رشد جمعیت سالانه کانادا پیش بینی می شود نرخ بیکاری در کانادا در سال های آتی نیز کاهش داشته باشد.
 4. اولین شرط از شرایط کار در کانادا این است که افراد باید به دنبال مشاغلی باشند که در آن تخصص و مهارت کافی را دارند. معمولا کارفرمایان به دنبال جذب افرادی هستند که در رشته شغلی مورد درخواست حرفی برای گفتن داشته و حداقل چند سال سابقه در این شغل را داشته باشند. به عنوان مثال افرادی که برای ورود به مشاغل رشته های مهندسی قصد کار در کانادا را دارند باید سوابق تحصیلی، کارآموزی و یا کاری مرتبطی با آن شغل را داشته و یا پروژه هایی در آن زمینه انجام داده باشند.
 5. از دیگر شرایط کار در کانادا این است که اگر فرد متقاضی به عنوان نیروی کار ماهر از طریق سیستم امتیازبندی درخواست مهاجرت را دارد، می بایست حداقل امتیاز لازم را در این سیستم کسب نماید. در این سیستم 2 مرحله اصلی وجود دارد که متقاضیان را از نظر دانش و مهارت تخصصی مورد سنجش قرار می دهند. باید توجه داشت که تمامی متقاضیان در مرحله ابتدایی می بایست حداقل 67 امتیاز را از 100 امتیاز به دست آورند، در غیر این صورت به مرحله بعد راه پیدا نخواهند کرد.
 6. در مرحله دوم در سیستم امتیازبندی نیز تمامی افرادی که با موفقیت به این مرحله وارد شده اند بر اساس امتیازات کسب شده در این مرحله مورد بررسی قرار گرفته و صاحبان برترین امتیازات انتخاب می گردند. در مرحله دوم در مجموع 1200 امتیاز در نظر گرفته شده است که باید حداقل 479 امتیاز را کسب کرد. برای کسب امتیاز در هر مرحله مدارک خاصی مورد نیاز است که در بخش های بعد به تفصیل مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

 

چنانچه فردی قصد مهاجرت از طریق روش جاب آفر را داشته باشد :

باید شرایط مورد نیاز این روش را برآورده کند. برای این کار متقاضی باید حتما یک پیشنهاد شغلی از طرف یک کارفرمای کانادایی دریافت نموده باشد. دقت داشته باشید که ارتباط تخصص و مهارت فرد با شغل مورد نظر در دریافت ویزای کار کانادا اهمیت بالایی دارد.

ویزای کار کانادا
ویزای کار کانادا
ویزای کار کانادا به چه صورت است ؟

یکی از اصلی ترین شرایط برای کار در کانادا، دریافت ویزای کار این کشور است. ویزای کار کانادا انواع مختلفی دارد که به تناسب درخواست متقاضی می توان مدارک لازم را ارائه و برای اخذ آن اقدام کرد. بدون داشتن ویزای کار کانادا هیچ تبعه کشور خارجی حق ورود به این کشور و کار در بازار کار آن را نخواهد داشت. لذا باید با زمان بندی مناسب، قبل از سفر به کانادا ویزای کار این کشور را دریافت کرد.

 

مهاجرت به کانادا با روش خود اشتغالی چگونه است ؟

در مهاجرت به کشور کانادا نیز فرد نیاز به پرداخت هزینه هایی برای اثبات دارایی خود خواهد داشت. در حالت کلی هزینه های اقامت از طریق خود اشتغالی در سال 2022 تا 2140 دلار کانادا تخمین زده شده است. این هزینه ها در آوریل 2022 افزایش یافته است و ممکن است در آینده نیز تغییراتی داشته باشد.

هرچند در روش مهاجرت به روش خود اشتغالی پردازش و دریافت ویزا کمی طولانی است اما منتخب برخی سرمایه داران می باشد. دولت کانادا معمولا فرصت هایی را برای خود اشتغالی در زمینه های فرهنگی و ورزشی در اختیار متقاضیان قرار می دهد.

 

کار در کانادا به عنوان نیروی ماهر منتخب کبک چگونه است ؟

 • کار در کانادا به عنوان نیروی ماهر منتخب کبک یک نوع فرآیند درخواست برای دستیابی شغل در استان کبک کانادا است. افرادی که علاقه مند به اقامت و زندگی در کبک هستند باید توجه داشته باشند که کبک با دولت کانادا توافقنامه ویژه ای در زمینه مهاجرت برقرار کرده و قوانین خاص خود را برای انتخاب مهاجران دارد.
 • برای مهاجرت به کانادا به عنوان نیروی ماهر منتخب کبک باید گواهی لازم آن را دریافت کرد. هزینه های لازم برای اقدام از این طریق تقریبا 1365 دلار کانادا است که این درخواست حدود 15 تا 17 ماه نیز نیاز به بررسی و پردازش دارد. در نهایت به متقاضی CSQ اعطا می شود. هزینه انطباق کارفرما نیز برای یک نفر 230 دلار و برای گروه های 3 نفره و بیشتر نیز 690 دلار کانادا می باشد.
ساعت کاری در کانادا
ساعت کاری در کانادا

ساعات کاری در کانادا به چه صورت است ؟

ساعات کار استاندارد برای یک کارمند بدین شرح است:

 1.  هشت ساعت در روز (منظور از روز یک دوره متوالی ۲۴ ساعته است)
 2.  ۴۰ ساعت در هفته (دوره بین نیمه شب شنبه تا نیمه شب شنبه هفته بعدی)
 3. برای کارمندان در هر هفته یک روز تعطیل جهت استراحت اختصاص داده شده که معمولا روز یکشنبه است.
 4. زمانی که یک یا چند روز تعطیل در طول یک هفته وجود داشته باشد، ساعات کار استاندارد به ازای هر روز تعطیل، هشت ساعت کاهش می‌یابد.
 5. مقررات وضع شده به گونه‌ای است که برای برخی از انواع مشاغل خاص و برخی صنایع ساعت های استاندارد کار متفاوتی تعریف شده است؛ برای مثال رانندگان در صنعت حمل و نقل، کارگران کشتی‌ها در صنعت حمل و نقل دریایی East Coast و Great Lakes و West Coast ، کارکنان صنعت راه آهن و خطوط ریلی، فروشندگان پورسانت بگیر در صنعت پخش و فروشندگان پورسانتی در بخش بانکداری، ساعات کاری متفاوتی از یکدیگر دارند.

– ساعت کار اضافه کار در کانادا :

هر ساعتی که کارمندان بیشتر از ساعات کاری استاندارد کار می کنند، جزو ساعت های اضافه کار محسوب می شود.
دستمزد اضافه کاری با نرخ حداقل ۱.۵ برابر دستمزد ساعتی معمولی به ازای هر ساعت اضافه کاری محاسبه می شود، به استثنای موارد زیر:
مدیران و متخصصین مانند پزشکان، وکلا، دندانپزشکان، معماران و مهندسین که از اضافه کاری معاف هستند.

– حداکثر ساعت کار در کانادا :

در اکثر موارد، حداکثر تعداد ساعات کار در طول یک هفته ۴۸ ساعت است. این میزان ساعت کار می تواند در شرایط استثنایی از جمله برای انجام کارهای اضطراری و کارهایی که مجوز فعالیت بیشتری دارند تغییر یافته و  از حد معمول بیشتر شود.

تعطیلات در کانادا
تعطیلات در کانادا

 تعطیلات سالیانه و تعطیلات عمومی در کانادا :

– تعطیلات سالیانه:

کارمندان دولت فدرال، مجاز به استفاده از حداقل دو هفته تعطیلات سالیانه پس از اتمام یک سال کاری با یک کارفرما می باشند. پس از انجام کار به مدت شش سال متوالی با همان کارفرما، میزان تعطیلات به ازای هر سال به سه هفته افزایش می یابد.

– تعطیلات عمومی:

کارمندان در هر سال ۹ روز تعطیلات عمومی دارند که این روزهای تعطیل نیز به عنوان تعطیلات قانونی شناخته شده است.

 

تعطیلات عمومی سالیانه عبارتند از:

1. روز سال نو
2. جمعه نیک یا آدینه مقدس (Good Friday)
3. روز ویکتوریا
4. روز کانادا
5. روز کارگر
6. روز شکرگزاری
7. روز یادبود
8. روز کریسمس
9. روز باکسینگ (یک روز پس از کریسمس)

 شرایط مرخصی و غیبت در کانادا به چه صورت است ؟

قانون کار کانادا برای کارمندان مجاز فدرال برخی شرایط مرخصی و غیبت تعیین نموده که در زیر فهرست شده است. هیچ کارفرمایی حق اخراج، تعلیق، تادیب یا تنزل مقام یک کارمند را به دلیل هر یک از موارد زیر ندارد. در برخی موارد خاص، تغییراتی در میزان مرخصی‌ها داده می شود.

مرخصی در کانادا
مرخصی در کانادا
– مرخصی استعلاجی :

در صورتی که کارمند حداقل برای سه ماه متوالی برای یک کارفرما کار کرده باشد، حق استفاده از مرخصی استعلاجی به مدت ۱۷ هفته را خواهد داشت. کارمند در صورتی که کارفرما درخواست کند، موظف به ارائه گواهی پزشک تا  ۱۵ روز پس از بازگشت به کار خواهد بود.

– مرخصی به دلیل آسیب حین کار :

کارفرمایان باید برنامه ای جهت جبران دستمزد کارمندان و کارگران در این نوع از مرخصی‌ها داشته باشند به گونه ای که معادل مبالغ تعیین شده جهت جبران خسارات کارگران در استان یا منطقه محل زندگی کارمندان به آن‌ها حقوق بپردازند.

– برنامه هایی برای معلولیت های دراز مدت :

یک کارفرما می تواند از مزایای دراز مدت معلولیت برای کارمندان خود جهت جبران درآمد از دست رفته آن‌ها استفاده کند. این معلولیت‌ها اغلب شامل ناتوانی در ادامه کار در طولانی مدت به دلایل پزشکی می شود.

– مرخصی بارداری :

زنان بارداری که ادامه کار فعلی شان سلامت آنها یا فرزندشان را به خطر می اندازد، می توانند از کارفرمای خود درخواست کنند که شغل خود را به صورت مقطعی تغییر دهند و یا پس از مدتی مجددا مجاز به انجام کار شوند. متقاضیان باید همراه این درخواست یک گواهی پزشکی ارائه نمایند که نشان دهد چه مدت این خطر وجود دارد و کارمندان فوق از چه فعالیت‌هایی باید اجتناب کنند.

– مرخصی زایمان :

کارمندان زن، از جمله مدیران و متخصصان، در صورتی که شش ماه متوالی پیش از شروع مرخصی برای یک کارفرما کار کرده باشند، حق دارند تا ۱۷ هفته از مرخصی پیش از زایمان استفاده کنند.
چنانچه زایمان در طول ۱۷ هفته مرخصی انجام نشود، مرخصی زایمان می‌تواند تا روزی که فرزند متولد می شود، تمدید شود.
چنانچه کارمند زن تمایلی به استفاده از مرخصی در دوران بارداری نداشته باشد، کارفرما نمی تواند او را مجبور به استفاده از آن نماید، مگر اینکه اثبات شود وی به درستی قادر به انجام وظایفش نمی‌باشد.

– مرخصی والدین :

پدر و مادرها می‌توانند در صورتی که واجد شرایطی مشابه مرخصی زایمان باشند، به مدت ۶۳ هفته از مرخصی والدین استفاده نمایند. آن‌ها می‌توانند در طول ۷۸ هفته پس از تولد نوزاد درخواست استفاده از این مرخصی را بدهند.

– بستری شدن نوزاد :

اگر نوزاد در مدت کوتاهی پس از تولد یا پذیرش در بیمارستان نیاز به بستری داشته باشد، ممکن است مرخصی زایمان یا والدین در این زمان تمام شود.
بنابراین مدت زمانی که کارمند می تواند به عنوان مرخصی زایمان یا والدین بگیرد، بر اساس تعداد هفته‌هایی که کودک در بیمارستان بستری باشد، تمدید می‌شود.

– مرخصی فوت بستگان :

در صورتی که کارمند برای سه ماه متوالی برای کارفرمای خود کار کرده باشد، حق استفاده از مرخصی با حقوق برای فوت یکی از اعضای خانواده خود را دارد. در غیر این صورت، آنها حق دارند مرخصی بدون حقوق بگیرند. مدت زمان این مرخصی تا سه روز متوالی پس از مرگ عضو خانواده است.

پرداخت حقوق در کانادا
پرداخت حقوق در کانادا

 دستمزد | پرداخت | کسورات در کانادا :

کارمندان فدرال، از حمایت های خاصی در رابطه با پرداخت دستمزد برخوردار هستند.

– حداقل دستمزد

حداقل دستمزد فدرال معادل حداقل دستمزد عمومی است که توسط هر استان یا قلمرو تعیین می‌شود. هر بار که یک دولت استانی حداقل دستمزد را افزایش می دهد، نرخ فدرال برای این منطقه به طور خودکار افزایش می یابد.

– زمان پرداخت حقوق کارمند

حقوق و دستمزد باید در یک روز معین که توسط کارفرما تعیین شده باشد به کارمند پرداخت شود.

 

– کسر حقوق

در بعضی موارد، کارفرمایان مجازند که از حقوق کارکنان کسر نمایند.

کسورات مجاز شامل موارد زیر است:

کسورات انجام شده توسط قانون فدرال یا استانی مانند مالیات و حق بیمه اشتغال، کسورات بر اساس حکم دادگاه، کسورات تایید شده توسط کارمند به عنوان مثال کمک های خیریه، کمک هزینه های پس انداز، حق بیمه های پزشکی و دندانپزشکی، بیمه های زندگی و حق بیمه های درازمدت معلولیت، طرح حقوق بازنشستگی و …

– شکایت

یک کارمند می تواند در مورد حقوق و دستمزد های پرداخت نشده و یا سایر مبالغی که از کارفرمایان قبلی خود طلب دارد شکایت خود را به اداره کار ارائه کند.

بازار کار در کانادا
بازار کار در کانادا

 شرایط و مهارت های لازم بازار کار در کانادا چیست ؟

– مهارت زبان :

اگر به دنبال یک موقعیت شغلی حرفه‌ای با حقوق و درآمد بالا هستید، برخورداری از دانش سطح بالای زبان انگلیسی ضروری است. در استان کبک، شرکت‌ها به دنبال افرادی مسلط بر زبان فرانسوی هستند.

با این حال می‌توان گفت که افرادی که به دو زبان انگلیسی و فرانسوی مسلط هستند، شانس بسیار زیادی در بازار کار کانادا خواهند داشت. چرا که شرکت‌های بسیاری در کانادا مجبور به کسب و کار و تجارت به دو زبان انگلیسی و فرانسوی هستند.

– مدرک تحصیلی و مهارت فردی :

با توجه به شغل و حرفه مورد نظر، ارزیابی مدارک تحصیلی متفاوت خواهد بود. با اینکه برای کار در هر موقعیتی، داشتن سابقه کاری مرتبط اولین شرط است، اما برای کار در مشاغل پر درآمد نیاز به مدرک دانشگاهی یا کالج  و دیگر مهارت‌ها و توانایی‌ها (همچون کامپیوتر، فن ارتباط و …) خواهید داشت.

همچنین داشتن هرگونه سابقه مشارکت داوطلبانه یا کاری در حوزه ورزش، برای کارفرمایان بسیار جذاب خواهد بود؛ چرا که در فضای کاری تیمی امروز، توانایی مشارکت و کار گروهی یک فاکتور مهم به شمار می‌آید.

 

چه مدارکی برای کار در کانادا نیاز است ؟

هنگام اقدام برای کار در کانادا باید در نظر داشت که از قبل مدارک لازم را به طور کامل جمع آوری و آماده کرد. مهم ترین مدارک آن دسته مستنداتی هستند که متقاضی می بایست هنگام درخواست ویزای کار کانادا به سفارت کانادا ارائه کند.

در لیست زیر مدارک لازم برای کار در کانادا آورده شده است :

 1. مدارک هویتی متقاضی همچون شناسنامه، کارت ملی، سند ازدواج و غیره
 2. 2 قطعه عکس از متقاضی و تمامی همراهان او
 3. پاسپورت متقاضی با حداقل 6 ماه اعتبار
 4. مدارک تحصیلی متقاضی به همراه ترجمه رسمی آن ها
 5. گواهی نداشتن سوء پیشینه کیفری
 6. نامه پیشنهاد شغلی یا جاب آفر دریافت شده (در صورت داشتن جاب آفر)
 7. گواهی تمکن مالی برای اثبات دارا بودن حداقل هزینه های زندگی در کانادا
 8. گواهی آزمایشات سلامت پزشکی
 9. گواهی D’Acceptation du Quebec (در صورت نیاز به کار در استان کبک)
 10. ارائه سوابق شغلی و انگیزه نامه کاری
 11. گواهی های فنی و حرفه ای یا کارآموزی مرتبط با شغل مورد نظر (در صورت داشتن)
 12. مدرک زبان انگلیسی یا فرانسوی معتبر
 13. مدارک مربوط به روابط شغلی مانند ارتباط با شرکا
 14. فرم IMM1295 برای درخواست مجوز کار
 15. فرم IMM5645 برای معرفی کامل اطلاعات خانوادگی
 16. فرم IMM5488 برای بررسی اطلاعات درخواستی
 17. فرم IMM5476 برای معرفی نماینده
 18. رسید پرداخت هزینه های درخواست ویزای کار کانادا

نکته : در مهاجرت یا دریافت بورسیه تحصیلی کانادا، داشتن سوابق شغلی یا کارآموزی به عنوان امتیاز برای متقاضیان به شمار می رود. اما برای کار در کانادا داشتن حداقل 1 سال پیشینه کاری در شغل مورد نظر فرد الزامی بوده و در غیر این صورت احتمال اعطای ویزای کار کانادا به متقاضی بسیار پایین می آید.

کار در کانادا
کار در کانادا

مدارک لازم برای روش اکسپرس اینتری کانادا کدام است ؟

افرادی که از طریق سیستم اکسپرس اینتری قصد ارائه مدارک و کسب امتیاز برای اخذ کار در کانادا را دارند نیز می بایست مدارک و مستندات مورد نیاز این سیستم را مهیا و بارگذاری نمایند.

لیست زیر مدارک لازم برای روش اکسپرس اینتری را ارائه می کند :

 1. پاسپورت
 2. مدرک زبان معتبر انگلیسی یا فرانسوی
 3. مدارک تحصیلی مرتبط با شغل
 4. دعوت نامه شغلی از طرف یکی از ایالات کانادا (در صورت داشتن)
 5. دعوت نامه از طرف یک کارفرمای کانادایی (درصورت داشتن)
 6. گواهی نداشتن سوء پیشینه کیفری
 7. گواهی آزمایشات سلامت پزشکی
 8. گواهی اثبات تمکن مالی

توجه :باید در نظر داشت که مدارکی همچون برخی گواهی ها و مدرک زبان انگلیسی یا فرانسوی دارای اعتبار مشخصی هستند. لذا افرادی که مدارک خود را در سال های پیشین اخذ نموده اند لازم است با بررسی تاریخ انقضای آن از معتبر بودن مدرک خود اطمینان حاصل کنند. در صورت اتمام مدرک اعتبار مدرک زبان، می بایست مجددا در آزمون های معتبر شرکت کرده و نمره جدیدی را ارائه کرد.

 

مراحل کاریابی در کانادا:

در هر یک از راه های اخذ کار در کانادا می بایست به ترتیب مراحل ویژه ای را طی کرد. افرادی که جاب آفر از طرف ایالات و یا کارفرمایان کانادایی دریافت نکرده باشند و یا تجربه کار یا تحصیل در کانادا را نداشته باشند، می توانند از طریق سیستم امتیازدهی اکسپرس اینتری شانس خود را برای ورود به بازار کاری کانادا امتحان کنند.

برای اقدام از طریق اکسپرس اینتری بهتر است در درجه اول متقاضی سنی بین 20 تا 36 سال داشته باشد. چراکه داشتن سن بالا کمی احتمال موفقیت از این طریق را کاهش می دهد. مگر این که بتوان مسئله سن بالا را با نمره زبان بالا یا امتیازات دیگر پوشش داد.

کار در کانادا با درخواست در سیستم اکسپرس اینتری به ترتیب زیر انجام می گیرد:

 1. ثبت نام در سایت اداره مهاجرت کانادا
 2. ساخت حساب کاربری در سایت و وارد نمودن اطلاعات خواسته شده به صورت دقیق و صادقانه
 3. آماده نمودن مدارک لازم برای اکسپرس اینتری (طبق لیست مدارک ارائه شده در بخش قبل)
 4. بارگذاری مدارک در سیستم اکسپرس اینتری و پر کردن اطلاعات خواسته شده
 5. تکمیل فرم سوالات اکسپرس اینتری و ارسال آن
 6. بررسی امتیازات دریافت شده فرد در استخر اکسپرس اینتری
 7. انتطار برای دریافت نتیجه امتیازات کسب شده
 8. متقاضیانی که در استخر اکسپرس اینتری بالاترین امتیازات را دریافت نموده باشند، دعوت نامه ای دریافت خواهند کرد
 9. اقدام برای درخواست اقامت دائم کانادا در مدتی معین (60 روز)
 10. انتظار برای دریافت ویزای کانادا
 11. برنامه ریزی برای سفر به کانادا

توجه :افرادی که در سیستم امتیازدهی اکسپرس اینتری امتیاز پایینی کسب نموده باشند می توانند با دریافت پیشنهاد شغلی از طرف کارفرمای کانادایی شانس خود را برای دریافت دعوت نامه بالاتر ببرند.

کار در کانادا
کار در کانادا

کار در کانادا از طریق جاب آفر :

افرادی که با داشتن سابقه شغلی و تحصیلی مناسب، موفق به پیدا کردن شغلی مرتبط با سوابق خود در کانادا می شوند نسبت به سایر متقاضیان روند مهاجرتی ساده تری خواهند داشت.

برای کار در کانادا از طریق جاب آفر می بایست مراحل زیر را به ترتیب طی کرد:

 1. دریافت پیشنهاد شغلی از طرف کارفرما
 2. تمدید پیشنهاد شغلی از طرف کارفرما
 3. آماده سازی مدارک ویزای کار کانادا
 4. رزرو نوبت در سفارت کانادا برای انجام مصاحبه و تحویل مدارک
 5. حضور در سفارت، ارائه مدراک و تکمیل فرم درخواست برای ویزای کار کانادا
 6. انتظار برای اعلام نتیجه درخواست
 7. اخذ ویزای کار کانادا (در صورت موافقت با درخواست
 8. افزایش تجربه کاری در کانادا
 9. دریافت پیشنهاد شغلی از طرف کارفرما
 10. تمدید پیشنهاد شغلی از طرف کارفرما
 11. آماده سازی مدارک ویزای کار کانادا
 12. رزرو نوبت در سفارت کانادا برای انجام مصاحبه و تحویل مدارک
 13. حضور در سفارت، ارائه مدراک و تکمیل فرم درخواست برای ویزای کار کانادا
 14. انتظار برای اعلام نتیجه درخواست
 15. اخذ ویزای کار کانادا (در صورت موافقت با درخواست)
 16. افزایش تجربه کاری در کانادا

شرایط دریافت ویزای کار در کانادا چیست ؟

 1. داشتن سن بالای 18 سال و کمتر از 40 سال (به جز روش انتقال شرکت که تقاضا می تواند در سنین بالاتر صورت گیرد)
 2. داشتن حداقل 1 سال سابقه شغلی مرتبط
 3. داشتن حداقل مدرک کارشناسی
 4. داشتن مدرک زبان فرانسوی یا انگلیسی

 

کسب حداقل امتیاز در سیستم اکسپرس اینتری (امتیاز 67 در مرحله اول) :

افرادی که به واسطه تحصیل در کانادا زندگی می کنند و قصد ادامه زندگی در این کشور و دریافت ویزای کار را دارند نیز برای این هدف نیاز به داشتن شرایط خاصی دارند. دانش آموختگان دانشگاه های کانادا پس از اتمام دوره تحصیلی خود به مدت 6 ماه فرصت برای جستجو و یافتن شغل مناسب را دارند. شرایط دریافت ویزای کار برای دانشجویان خارجی در زیر آورده شده است.

 1. داشتن مجوز اقامت موقت در کانادا
 2. داشتن ویزای تحصیلی خود یا همسر
 3. ویزای کاری همسر (در صورت داشتن)
 4. داشتن پیشنهاد کاری از طرف یک کارفرمای کانادایی

توجه :با داشتن ویزای کار کانادا و افزایش سابقه شغلی در این کشور می توان به سادگی از طریق تجربه کانادایی یاCanadian Experience Class (CEC) برای دریافت اقامت دائم و شهروندی کانادا نیز درخواست داد.

دانشگاه های کانادا
دانشگاه های کانادا

دانشگاه های کانادایی با بالاترین درصد اشتغال فارغ التحصیلان :

پرستیژ یک دانشگاه، درصورتی که دانشجویان خود را برای بازار کار آماده نکند، معنی چندانی نخواهد داشت. خوشبختانه، دانشگاه های کانادا می دانند که آموزش مهارت هایی که می توانند در دنیای واقعی کاربرد داشته باشند به دانشجویان چقدر مهم است.

 

بر اساس داده های مربوط به رنکینگ اشتغال پذیری دانشگاه های جهانی، در اینجا لیست بهترین موسسات آموزش عالی کانادایی را آورده ایم:
 1.  دانشگاه تورنتو، در تورنتو
 2. دانشگاه مک گیل، در مونترال
 3. دانشگاه مونترال، در مونترال
 4. دانشگاه بریتیش کلمبیا، در ونکوور
 5. دانشگاه مک مستر، در همیلتون

 

سخن پایانی :

افرادی که به هر دلیلی به کانادا مهاجرت نموده و با سبک زندگی و جامعه کانادا تا حدی آشنایی دارند، این کشور را یک محیط مناسب برای استفاده از فرصت های شغلی متنوع می دانند. اخذ کار در کانادا به طور کلی به چند دسته تقسیم می شود که متناسب با شرایط هر فرد می توان از یک روش اقدام نمود. در این مقاله هدف ما بررسی روش های اخذ کار در کانادا، هزینه و مدارک لازم برای این کار و همچنین کلیه اطلاعات در مورد اخذ ویزای این کشور بود که به آن ها پرداختیم.

ما در موسسه مهاجرتی سفریکا درکنارتون هستیم برای دریافت ویزا ، رفع ریجکتی و آرزوی رسیدن به اهداف شما عزیزان.

سفریکا سفری برای آینده بهتر

 

مطالب پیشنهادی :

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

 

سوالت رو اینجا بپرس

ما در هر ساعتی پاسخگوی شما هستیم

× یوسفی هستم چطور میتونم کمکتون کنم؟