سفریکا بلاگ
safarika blog
زندگی در سوئد

تجربیات زندگی در سوئد ؛ قیمت خانه، بهترین شهر، قوانین و معایب

زندگی در سوئد

اگر قصد مهاجرت به اروپا را دارید، کشور سوئد همیشه یکی از گزینه های مطلوب برای مهاجرت می باشد. برای آشنایی بیشتر با این کشور زیبا و آرام، خواندن این مقاله را به شما توصیه می کنیم. با ما همراه باشید .

زندگی در سوئد
زندگی در سوئد

موقعیت جغرافیایی سوئد :

این کشور در شمال قاره اروپا و در شبه جزیره اسکاندیناوی، که از شرق با خلیج بوتنی، از غرب با کشور نروژ، از جنوب شرقی با دریای بالتیک و از جنوب غربی با کشور دانمارک همسایه است که جزو اعضای اتحادیه اروپا EU و حوزه معتبر شینگن محسوب می‌شود. این بدین معنی است که شهروندان بومی، افراد دارای کارت اقامت و افراد دارای ویزای شینگن مولتی سوئد، امکان سفر آزادانه به کشورهای دیگر حوزه شنگن از جمله فرانسه، آلمان و ایتالیا را دارند.استکهلم پایتخت سوئد و بزرگترین شهر این کشور است.کشور سوئد از پادشاهی مشروطه برخوردار است و دولت آن به شکل پارلمانی اداره می‌شود و همچنین  دارای مردمانی با خلق و خوی سرد، اما صلح طلب و علاقمند به کار مشارکتی می‌باشد.

 

 آب و هوای سوئد چگونه است ؟

سوئد کشوری سرسبز و زیبا به شمار می رود به طوری که بیش از نیمی از این کشور را جنگل های انبوده تشکیل می دهد و همچنین حدود 10 درصد از مساحت کشور سوئد را دریاچه ها فرا گرفته است.

 • آب و هوای سوئد در طول سال، از آن مواردی است که اگر قصد سفر و یا زندگی در این کشور را دارید باید به آن دقت کنید. خیلی از افراد در مورد آب و هوای سوئد اطلاعات کافی ندارند و بر اساس شنیده‌هایشان دچار یک باور غلط هستند که سوئد یک کشور قطبی است؛ ولی متعجب خواهید شد اگر بگوییم که اتفاقا زمستان سوئد بسیار متعادل تر از چیزی است که تصور می‌کنید اما با توجه به اینکه سوئد در شمال اروپا قرار گرفته است، از آب و هوای سردی برخوردار می باشد.
 • مناطق جنوبی کشور سوئد آب و هوای اقیانوسی دارد و بخش مرکزی سوئد از آب و هوای قاره ای مرطوب برخوردار است و قسمت های شمالی سوئد آب و هوای سرد و خشکی حاکم است.
 •  در سوئد هر چهار فصل بهار، تابستان، پاییز و زمستان دیده می‌شود و در طول سال، دما معمولاً از 22 درجه فارنهایت تا 72 درجه فارنهایت متغیر است. به علاوه، در سوئد میزان بارندگی نسبتاً کم بوده و حدود 500 تا 700 میلی متر در سال است و فقط در کوه‌های نزدیک به کشور نروژ در غرب میزان بارندگی به 1500 میلی متر می‌رسد.
 • به دلیل آب و هوای سرد اسکاندیناوی، اغلب افراد با شنیدن اسم سوئد هوای سرد و یخبندانی مانند قطب را تصور می‌کنند؛ اما واقعیت این است که هوای سوئد به دلیل جریان‌های گلف استریم بسیار متعادل‌تر و ملایم‌تر است.
 • تابستان‌های سوئد دارای آب و هوای معتدل و طبیعتی بسیار زیباست و این به دلیل وجود جریانات گرم خلیجی (warm Gulf Stream) است.
 • سوئد دارای جغرافیای متنوعی می‌باشد و روند شروع و پایان فصل‌ها با توجه به مناطق مختلف آن متفاوت است و به دلیل سردسیر بودن مناطق شمالی، بیشتر جمعیت آن در جنوب سوئد متمرکز شده اند.
 • پایتخت کشور سوئد شهر استکهلم است؛ استکهلم در کنار 14 جزیره زیبا و طبیعی قرار گرفته است، به همین دلیل به یکی از زیباترین شهرهای جهان مشهور است که در این شهر، به خصوص در تابستان‌ها، هوا عالی است و به طور کلی آسمان این شهر اغلب اوقات نیمه‌ابری است و آب و هوای آن به گونه‌ای است که شما در طول سال احساس خوبی خواهید داشت.
 • سوئد کشوری است که تقریباً همه نوع آب و هوایی را می‌توانید در آن تجربه کنید. اگر طرفدار سواحل گرم و آب و هوای آفتابی هستید مناطق جنوبی سوئد را به شما پیشنهاد می‌کنیم و اگر علاقه‌مند به تجربه سرما و دیدن شفق‌های قطبی هستید شمال سوئد و قسمت‌های مرکزی آن برای شما مناسب خواهد بود.
کشور سوئد
کشور سوئد
کشور سوئد در واقع به سه ناحیه قسمت بندی می شود که شامل ناحیه شمالی، جنوبی و مرکزی خواهد بود
که در ادامه به بررسی هر قسمت می‌پردازیم:

۱.شمال یا نورلند (Norrland)
این بخش از سوئد بسیار کم‌جمعیت است و به دلیل آب و هوای بسیار سرد و نزدیک بودن به قطب قابل سکونت نیست و شرایط مناسبی برای زندگی ندارد. این منطقه به دلیل اینکه در بیشتر طول سال دچار برف و یخبندان است هدف بازدید گردشگران هم نیست؛ اما با این حال به دلیل وجود تعداد کمی جاذبه گردشگری مثل شفق قطبی افرادی را از سراسر دنیا به سمت خود می‌کشاند. در زمستان هوای نورلند سرد و خشک است به طوری که دمای زیر صفر درجه تا ماه‌ها ادامه دارد و تابستان دمای هوا به 15 درجه سانتیگراد بالای صفر می‌رسد.
۲. بخش میانی یا سویلند (Svealand)
آب و هوای این قسمت در مقایسه با نورلند کمی گرم‌تر و از جنوب سردتر است. این منطقه دارای جنگل‌ها و دریاچه‌های بسیاری است و قسمت شمال‌غربی آن هوای بسیار سردی دارد. همچنین بارش برف در این بخش بسیار زیاد است و پیست‌های اسکی معروفی در این قسمت وجود دارد که هر سال گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کند.
۳. جنوب یا گوتالند (Götaland)
به طور کلی آب و هوای جنوب سوئد گرم و معتدل‌تر است. در این قسمت دو شهر معروف گوتنبرگ (Gothenburg) و مالمو (Malmö) قرار دارند. میانگین دمای هوا در طول تابستان در گوتنبرگ حداکثر 20 درجه سانتیگراد و حداقل 10 درجه سانتیگراد ثبت شده است. با این حال افزایش دمای 25 تا 30 درجه سانتی‌گراد هم در روزهای تابستان مشاهده شده است و با این حساب می‌توانید انتظار یک تابستان گرم را داشته باشید.

 

جمعیت سوئد :

کشور سوئد با مساحتی بالغ بر 449.964 کیلومتر مربع، بیش از 10 میلیون نفر را در خود جای داده است و یکی از 4 کشور پرجمعیت اروپایی محسوب می شود که یک دهم آن را مهاجران خارجی تشکیل می‌دهند.

 • این کشور از نظر وسعت، چهارمین کشور بزرگ اروپا محسوب می‌شود و از صلح طلب‌ترین و مرفه‌ترین کشورهای جهان است. همچنین نرخ جرم و جنایت در سوئد بسیار پایین است و شهروندان این کشور از سطح کیفی بالای زندگی و نرخ بیکاری پایین بهره می‌برند.
 • سوئد، جزو کشورهای اروپایی و سومین کشور اروپا از لحاظ وسعت در نظر گرفته می‌شود که جمعیت آن حدود 9.6 میلیون نفر است و تراکم جمعیت در این کشور 21 نفر در هر کیلومتر مربع است.
 •  سوئد تراکم جمعیت کمی دارد. از این میزان جمعیت هم بیشتر آن در جنوب کشور سوئد زندگی می‌کنند. به این دلیل که جنوب سوئد هوا گرمتر از سایر نقاط است. اغلب مهاجران این کشور را فنلاندی‌ها تشکیل می‌دهند و تا حدودی باعث رشد جمعیت این کشور شده‌اند.
جمعیت سوئد
جمعیت سوئد

مردم سوئد (آشنایی با فرهنگ و سبک زندگی) :

مردم سوئد خیلی اهل کار یا تفریح نیستند. خانواده در فرهنگ مردم این کشور جایگاه مهمی دارد و حقوق کودکان به شدت رعایت می‌شود. لازم است بدانید، برای اینکه خانواده‌ها بتوانند از کودکان خود به بهترین شکل مراقبت کنند، حق و حقوقی به آنها تعلق می‌گیرد که در تمام دنیا مثال زدنی است.
مردم سوئد از جمله مردم‌های محتاط در جهان هستند به همین دلیل زمانی که با آنها برخورد خواهید کرد، می‌بینید که خیلی زود با شما صمیمی نمی‌شوند و در واقع این خصلت جزئی از فرهنگ مردم سوئد می‌باشد اما این افراد در واقع از خوش مشرب‌ترین افراد در جهان هستند که اگر کاری از دستشان برآید از کمک به شما و پاسخ به سوالهایتان فروگذار نخواهند کرد.

 

از ویژگی‌های بارز فرهنگی در سوئد کدام اند ؟

 1. از ویژگی‌های بارز فرهنگی در سوئد طرفداری از برابری حقوق انسان‌ها است  و به همین جهت این کشور به عنوان یکی از امن ترین کشورهای دنیا شناخته می شود.
 2. مردم این کشور خیلی به رقابت اهمیت نمی‌دهند و کودکانشان را به گونه‌ای تربیت می‌کنند که خود را برتر از دیگران ندانند؛ فخر فروشی، افراط گرایی و تظاهر کردن را نمی‌پسندند و در هر حالتی سعی می‌کنند جانب اعتدال را رعایت کنند.
 3. با توجه به این که در سوئد دولت بسیار از حقوق شهروندان حمایت می کند به همین جهت این کشور جزء آرام ترین کشورهای دنیا می باشد و از شهرهای مختلف و مهم این کشور می توان به استکهلم، لین شوپینگ، گوتنبرگ و … اشاره نمود.

 

زبان مردم سوئد :

زبان سوئدی، زبان رسمی این کشور محسوب می شود. زبان سوئدی به زبان های نروژی و دانمارکی بسیار نزدیک است. این زبان از خانواده زبان های هندو اروپایی شاخه ژرمنی می باشد. در بخش های شمالی سوئد، مردم به زبان فنلاندی صحبت می کنند، علاوه بر زبان اصلی 4 زبان دیگر از جمله فنلاندی، تورندال، رومانی و ییدی در این کشور استفاده می شود.

 

سوئد کشوری غیرمذهبی :

 1. کشور سوئد یک کشور غیر مذهبی است ولی تا سال 2000 میلادی، دین مسیحیت به عنوان دین رسمی کشور به شمار می رفت. این کشور همچون کشورهای فرانسه، کره جنوبی، ژاپن، جمهوری چک و هلند از کشورهایی هستند که اکثریت مردم آن ها هیچ گونه دینی ندارند.
 2. بر طبق یک بررسی و تحقیقات انجام شده حدود 85 درصد مردم سوئد اعتقادی به وجود خدا ندارند. پس از دین مسیحیت، دین اسلام دومین و بزرگ ترین دین رایج بین مردم سوئد محسوب می شود البته بیشترین جمعیت مسلمانان را سنی ها تشکیل می دهند.
 3. با توجه به قانون آزادی دین در سوئد، هرگونه تبعیض اجتماعی بر اساس پوشش اسلامی و دین فرد ممنوع می باشد. علیرغم اینکه سوئد کشوری غیرمذهبی می‌باشد، اما پذیرای اکثر مذاهب جهان است و به حقوق همه آنها احترام می‌گذارد. دین اکثر مردم این شهر مسیحی (پروتستان) است. کلیسای لوتران، کلیسای ملی سوئد است و چه مسیحیان کاتولیک و یا سایر پیروان مسیحیت، با هم در آنجا به عبادت می‌پردازند.
 4. از اعیاد مذهبی این کشور می‌توان به عید پاک، کریسمس و Midsummer اشاره کرد.
زندگی در سوئد
زندگی در سوئد

نکات مهم زندگی در سوئد:

 1. زبان رسمی سوئد، همان طور که مشخص است سوئدی است، اما زبان انگلیسی به صورت گسترده‌ای استفاده می‌شود.
 2. واحد پول این کشور با اینکه در قاره اروپا واقع شده و عضو حوزه شنگن و اتحادیه اروپا است، کرون SEK است.
 3. بزرگترین شهرهای این کشور شامل استکهلم، گوتنبرگ، مالمو و اوپسالا می‌شود.
 4. پاسپورت این کشور دارای اعتبار بسیار زیادی بوده و امکان سفر بدون ویزا به بیش از 95 کشور دنیا را برای شما فراهم می‌کند.
 5. کیفیت و رفاه اجتماعی در سوئد در سطح بالایی قرار دارد.
 6. هرکسی نیازمند یک شماره شناسایی و یا Personnummer برای دریافت خدمات درمانی، افتتاح حساب بانکی، عقد قرارداد، خرید آنلاین و کلاً زندگی در کشور سوئد است.
 7. تنها تعداد کمی از فروشگاه ها پول نقد قبول می کنند و ترجیح همه به استفاده از کارت اعتباری است.
 8. برخی از مشاغل به دلیل تعطیلات تابستان در ماه جولای تعطیل می‌شوند.
 9. رتبه و عنوان شغلی مورد استفاده قرار نگرفته و اغلب با نام افراد آنها را صدا می‌کنند.
 10. شما می توانید مستقیماً آب با کیفیت را از شیر آب بنوشید و هزینه‌ای مجزا برای آب معدنی پرداخت نکنید.
 11. باید به زمان قرار ملاقات احترام و توجه کافی داشته و سر وقت در محل حضور داشته باشید.
 12. وجود فرهنگ LAGOM به معنی نه خیلی زیاد و نه خیلی کم (نگه داشتن حد تعادل) یک فلسفه سوئدی برای زندگی در حالت تعادل و شادی کافی است. شاید به همین خاطر است که مردم سوئد جزو شادترین ساکنین زمین هستند.
  فرهنگ Fika که جزو سبک زندگی و سنت سوئدی‌ها است و در آن دوستان، اعضای خانواده و یا همکاران دور هم جمع شده و چای و قهوه را به همراه شیرینی میل می کنند.

 

توجه : هر ساله کشور سوئد جزو ده کشور برتر دنیا برای زندگی لقب می گیرد، از این رو می توان بدون شک انتظار این را داشت که تعداد مزایای زندگی در کشور سوئد برتری زیادی به معایب آن داشته باشد.

در یک نگاه، مزایا و سختی های زندگی در سوئد عبارتند از:

 1. کیفیت زندگی بالا
 2. نرخ بیکاری پایین
 3. سطح کیفی بالای آموزشی
 4. اقتصاد قدرتمند
 5. آرامش و صلح طلبی جامعه
 6. طبیعت زیبا و آب و هوای عالی
مزایا و معایب زندگی در سوئد
مزایای زندگی در سوئد

مزایای کار و زندگی در سوئد کدام اند ؟

هر ساله کشور سوئد جزو ده کشور برتر دنیا برای زندگی لقب می گیرد، از این رو می توان بدون شک انتظار این را داشت که تعداد مزایای زندگی در کشور سوئد برتری زیادی به معایب آن داشته باشد.

مزایای کار در سوئد:

 1. یکی از مواردی که مطمئناً به مذاق خیلی از ایرانیان حاضر در کشور سوئد خوش می‌آید این است که سوئد دارای تعطیلات زیادی بوده و هر فرد می تواند در حدود 5 هفته تعطیلات با حقوق را در طی سال تجربه کند. این در حالی است که مدت زمان کار در هفته حداکثر 40 ساعت بوده و به صورت منعطف و چرخشی است.
 2. اگر تمایل به بچه دار شدن داشته باشید، می‌توانید از مزیت 480 روز مرخصی با حقوق برای زایمان و نگهداری از کودک تازه متولد شده برخوردار شوید. این موضوع در مقایسه با خیلی از کشورها که نهایتاً 2 هفته برای آقایان و 6 ماه برای بانوان مرخصی با حقوق می‌دهند به هیچ وجه قابل مقایسه نیست.
 3. شما این امکان را دارید تا چند ماه از 480 روز مرخصی با حقوق خود را استفاده کرده و با رفتن به سر کار در الباقی مرخصی خود، درآمد بیشتری برای تامین هزینه‌های جدید زندگی کسب کنید. البته الزامی به این کار ندارید و می‌توانید از تمام مدت زمان قانونی و ارائه شده اداره کار سوئد بهره‌مند شوید.
 4. خدمات درمانی با کیفیت و اقتصادی:
  در حال حاضر، خدمات درمانی سوئد به صورت نیمه رایگان است و شما ملزم هستید تا برای هر ویزیت دکتر به طور متغیر و براساس نیاز خود بین 100 تا 250 و در نهایت تا 1000 کرون پرداخت کنید. زمانی که به محدوده پرداختی هزینه ویزیت سالانه دکتر (1150 کرون) می‌رسید، سایر هزینه‌های درمانی برای شما رایگان خواهد بود.
  البته باید به این موضوع توجه داشته باشید که هزینه دندانپزشکی و روان شناسی شامل بیمه نبوده و به صورت آزاد محاسبه می شود. اما در صورت عقد قرارداد با یک شرکت و انجام کار قانونی، امکان بهره مندی از بیمه درمانی دولتی و بیمه خصوصی را به طور همزمان خواهید داشت.
 5. حضور برترین دانشگاه ها :
  سوئد یکی از بهترین کشورهای اروپایی برای تحصیل محسوب می‌شود و دانشگاه‌های معتبر و معروفی نظیر اوپسالا، کی تی اچ رویال، استکهلم، لوند و کارولینسکا را در خود جای داده است.
  به جز شهروندان سوئدی و اتحادیه اروپا، سایر افراد ملزم به پرداخت شهریه برای تحصیل در دانشگاه‌های سوئد هستند، اما این هزینه در مقایسه با کشورهایی نظیر آمریکا، انگلیس و استرالیا در حدود 30 درصد کمتر است.
  کیفیت سیستم آموزشی و اعتبار مدارک دانشگاهی در این کشور بسیار بالا بوده و در تمامی کشورهای دنیا قابل پذیرش است.
 6. امکان دریافت اقامت دائم و حق شهروندی:
  بدون شک یکی از مزایای زندگی در سوئد، امکان دریافت کارت اقامت و بعد از آن حق شهروندی ارزشمند این کشور است. اگر برای مثال، به عنوان یک دانشجوی بین المللی در حال تحصیل در مقطع کارشناسی دانشگاه های سوئد باشید، می توانید با گذشت 4 سال از دوره آموزشی و فارغ التحصیلی، برای ویزای جستجوی کار در سوئد اقدام کرده و با عقد قرارداد کاری، به کار تمام وقت در بازار کار بین المللی و پویای این کشور مشغول شوید.
  بنابر قوانین دولتی حوزه شینگن و کشور سوئد، با مهاجرت کاری از طریق جاب آفر و ویزای بلند مدت شینگن و یا مهاجرت تحصیلی از طریق نامه پذیرش و ویزای تحصیلی سوئد، به شما کارت اقامت یکساله و قابل تمدید این کشور داده می شود.
  فرقی نمی کند که از طریق تحصیل و یا کار به این کشور مهاجرت کرده باشید، چون در هر صورت می‌توانید با گذشت 5 سال از تمدید کارت اقامت سوئد، برای دریافت کارت اقامت دائم این کشور اقدام کنید.
  در نهایت با گذشت 3 تا 5 سال از دریافت کارت اقامت دائم و حضور دائمی در کشور سوئد، امکان درخواست حق شهروندی و پاسپورت این کشور برای شما وجود داشته و می‌توانید از مزیت دو تابعیتی و قدرت پاسپورت سوئد استفاده کنید.
 7. استفاده گسترده از زبان انگلیسی:
  یکی دیگر از مزایای زندگی در سوئد، استفاده گسترده مردم از زبان انگلیسی به عنوان زبان دوم است. بدون اغراق، اغلب مردم سوئد توانایی مکالمه به بیش از دو زبان را دارند و این موضوع موجب می‌شود تا هماهنگی سریع‌تری با اجتماع و سبک زندگی در کشور سوئد پیدا کنید.
  یعنی مثل کشورهایی نظیر فرانسه و یا آلمان ملزم به یادگیری زبان بومی این کشورها نبوده و می‌توانید به راحتی با زبان انگلیسی به تحصیل، کار و زندگی در این کشور اروپایی بپردازید.
 8. امکان تحصیل رایگان:
  اکثر مردم در کشور سوئد به اختیار می توانند، آموزش بدون شهریه و به عبارتی تقریباً رایگان را تجربه کنند. تحصیل در سوئد چه در کالج ها و دانشگاه ها برای دانشجویان کاملاً رایگان است. اگر در این کشور بزرگ شده اید، هیچ هزینه ای برای نگرانی وجود ندارد.
 9. تعطیلات:
  وقتی در کشور سوئد و در یکی از شهرهای آن زندگی و کار می کنید بدون این که شغل خود را از دست دهید، وقت آزاد بیشتری دارید. هنگامی که در سوئد شغلی دارید، می توانید از تعطیلات متعدد در طول سال استفاده کنید. اکثر مردم یک فرصت شغلی جدید را با حداقل پنج هفته مرخصی با حقوق در سال اول شروع می کنند. پس از آن می توانید با به دست آوردن ارشدیت نزد کارفرمای خود، حتی درآمد بیشتری از کار در سوئد کسب کنید.
 10. سرعت بالای اینترنت:سوئد دارای یکی از سریعترین اتصالات اینترنتی در جهان است و از این لحاظ جایگاه پنجم را به خود اختصاص داده، این بدین معنی است که اینترنت پر سرعت 4G در تمام بخش های کشور به راحتی در دسترس است و از آخرین تکنولوژی روز دنیا برای ارائه خدمات اینترنتی به شهروندان این کشور استفاده می‌شود.
 11. حمل و نقل عمومی ممتاز سوئد:یکی از مزایای مهم زندگی در سوئد این است که سیستم حمل و نقل عمومی این کشور بسیار گسترده، پیشرفته و یکپارچه بوده و نیاز به خودروی شخصی را از شما سلب می‌کند. شما می توانید به انتخاب خود بلیط تکی، 7 روزه، 30 روزه، 90 روزه و حتی یکساله حمل و نقل عمومی را خریداری کنید و به راحتی از انواع وسایل نقلیه نظیر اتوبوس، تراموا، مترو و قطار شهری در سراسر کشور بهره مند شوید.برای مثال، سیستم حمل و نقل عمومی استکهلم به صورت 24 ساعته، در روزهای تعطیل آخر هفته فعالیت کرده و در روزهای معمول هفته از 5:30 صبح تا نیمه شب به کار می پردازد. در حال حاضر قیمت بلیط 24 ساعته و 72 ساعته وسایل نقلیه سوئد به ترتیب 155 و 310 کرون است.شما همچنین می توانید در مدت زمان کمی از شرکت‌هایی نظیر Car2Go خودرو با شرایط و قیمت مناسب اجاره کرده و در صورت تمایل با یک خودروی هوشمند و مجهز مسیر خود را بپیمایید.
 12. برابری جنسیتی:سوئد یکی از 10 کشور برتر دنیا در زمینه برابری جنسیی است.شما می توانید این موضوع را به وضوح در شهرهای بزرگ و کوچک این کشور نظیر استکهلم لمس کنید و تفاوت حقوق پرداختی بین نیروی کار زن و مرد در این کشور بسیار کم بوده و نیروی کار مرد حداکثر 11 درصد از زنان بیشتر دریافت می‌کنند.
 13. امنیت بالا:خوشبختانه سوئد دارای یکی از پایین ترین نرخ های جرم و جنایت در سراسر جهان است و در هر سال نسبت جنایت به تعداد افراد یک به 100 هزار نفر  است که از لحاظ آماری یک پنجم آمریکا محسوب می‌شود.این موضوع یک مزیت مهم زندگی در سوئد است که در تمامی شهرها و مناطق مختلف سوئد، حتی جاهایی با شهرت نسبتاً بد نظیر مالمو، امنیت زیادی برای زندگی و تحصیل وجود دارد.
 14. قیمت مناسب غذا:یکی از مزایای دیگر زندگی در کشور سوئد این است که هزینه غذا و خورد و خوراک در این کشور ارزان بوده و می تواند به شما کمک بزرگی در زمینه مدیریت سایر هزینه های ماهانه بکند. از این رو بنابر آمار، اگر به استثنای وعده های ناهار در روزهای هفته، اغلب اوقات غذای خانگی میل کنید، میانگین هزینه ماهانه غذای شما در حدود 16.110 کرون خواهد بود.البته ممکن است بنابر سبک خورد و خوراک شما این هزینه تا کمتر از 10 هزار کرون در ماه نیز کاهش پیدا کند. بد نیست بدانید که می توانید با حضور در یک رستوران ارزان، با پرداخت 100 کرون (معادل 11 دلار) یک وعده غذای مناسب میل کنید. همچنین این امکان را دارید تا با حضور در سوپرمارکت‌های برتر و خوش قیمتی نظیر City Groos، Coop، ICA و Lidi خریدهای به صرفه و متنوعی داشته باشید.
 15. زمان بندی دقیق امور:زمان بندی دقیق و قابل اعتماد سیستم‌های خدماتی در کشور سوئد بدین معنی است که تمامی خدمات عمومی در کشور از جمله زمان حرکت و توقف اتوبوس ها و متروها دقیق و سر وقت بوده و تنها در مواقع بد بودن وضعیت هوا این زمان‌بندی تغییر کوچکی خواهد داشت.
 16. پاکیزگی هوا و سازگاری با محیط زیست:به طور حتم یکی از تفاوت های اساسی زندگی در سوئد با ایران در این است که کیفیت آب و هوا به دلیل کاهش چشمگیر آلودگی ایجاد شده توسط آلاینده های صنعتی، بسیار بالا بوده و طبیعت مثال زدنی این کشور، امید به زندگی را در انسان افزایش می دهد.در حال حاضر سوئد رتبه شماره 1 پایدارترین کشور دنیا را دارد. این کشور اروپایی بر مقوله متمرکز کردن مدیریت پسماند و گرمایش منطقه‌ای تمرکز داشته و سعی دارد تا حد امکان استفاده از سوخت‌های فسیلی نظیر گازوئیل را با سوخت‌های زیستی biofuels جایگزین کند.
معایب زندگی در سوئد
معایب زندگی در سوئد

معایب زندگی در سوئد:

1.آب و هوای سوئد برای زندگی:
شما می توانید در بازه زمانی تابستان عینک آفتابی بزنید و لباس های تابستانی مثل تی شرت و شورتک بپوشید، اما در فصل های دیگر سال آب و هوای این کشور سرد، گل آلود و نمناک بوده و برای چندین ماه بارش برف را به طور سنگین تجربه خواهید کرد.
لازم به ذکر است که سرمای زمستانی در سوئد سخت و طولانی بوده و تاریکی هوا بسیار بیشتر از روشنایی روز است. یعنی شما تنها می توانید 6 ساعت در روز از نور خورشید استفاده کنید و بعد از آن تاریکی فرا می‌رسد.

 

2.رفتار سرد و غیردوستانه سوئدی ها:

این موضوع برای همه افراد و در همه شهرهای سوئد به صورت یکسان نیست، ولی در حالت کلی، یکی از معایب زندگی در سوئد، خونگرم نبودن سوئدی در مقابل تازه واردین و افراد مهاجر است. یعنی تا زمانی که چندین بار برای شناخت همسایه‌ها و یا افراد جدید تلاش نکنید و حسن نیت خود را نشان ندهید، با آغوش باز سوئدی ها برای پیشنهاد دوستی و گسترش دایره ارتباطی روبرو نخواهید شد.
در واقع ممکن است سردی روابط و سخت بودن پیدا کردن دوستی‌های عمیق در چند ماه اول شما را اذیت کند و کند بودن پروسه دوستی و آشنا شدن با افراد برای شما نامتعارف باشد

 

3.مالیات بالا در سوئد:

با توجه به ارائه خدمات درمانی و آموزشی رایگان توسط کشور سوئد، باز هم می توان گفت که مقدار مالیات تعیین شده درصد و نرخ بالایی دارد. این در حالی است که باید بعضی اوقات برای برخورداری از خدمات رایگان درمانی، از چند ماه قبل برای ویزیت دکتر اقدام کنید که می تواند موضوع اذیت کننده و اعصاب خورد کنی باشد و فرد را ملزم به دریافت بیمه خصوصی و استفاده از خدمات درمانی خصوصی کند.
البته در مواقع اورژانسی این روال وجود نداشته و به کار فرد در اسرع وقت رسیدگی می‌شود.هزینه نسبتاً بالای زندگی در سوئد می‌تواند شرایط زندگی در این کشور را به چالش بکشد. برای درک بهتر این موضوع می‌توان اشاره کرد که به طور میانگین، هزینه زندگی برای هر نفر در سوئد حدوداً چیزی بین 9.000 تا 24.000 کرون در ماه است. البته از این مبلغ، 30 تا 50 درصد آن را هزینه‌های مالیاتی تشکیل می‌دهد.
تحصیل در سوئد هزینه نسبتاً زیادی دارد. شهریه دانشگاه‌های این کشور برای هر ترم حدوداً از 4.000 تا 7.000 یورو می‌باشد.

 

4.کمبود خانه های در دسترس برای اجاره:

بهترین توصیه این است که قبل از سفر و مهاجرت به فکر جستجو برای خانه و محل زندگی در سوئد باشند. این بدین خاطر است که تعداد موردهای مناسب قابل اجاره در شهرهای بزرگی نظیر استکهلم بسیار کم بوده و مقدار زمان قرارداد آنها محدود و به اندازه 6 ماه است.
البته امکان تمدید قرارداد در بعضی مواقع وجود دارد، اما در حالت کلی، پیدا کردن خانه اجاره ای در شهرهای مختلف سوئد کمی چالش برانگیز است؛ همچنین چیزی مانند سند در سوئد معنا ندارد. به عنوان مثال در خرید و فروش یک ملک، آنچه معامله می‌شود فقط بنای آن خانه است و اراضی تماماً متعلق به دولت (کمون) می‌باشند.

 

5.چالش لباسشویی در سوئد:

اگر قصد اجاره خانه در سوئد را دارید حتماً از وجود ماشین لباسشویی در بند قرارداد مطمئن شوید، بعضی از آپارتمان ها دارای اتاق مجزا برای این کار هستند که باید طبق برنامه‌ریزی، زمانی را برای استفاده هفتگی و ماهانه از آن رزرو کنید.
مراقب باشید که laundry room شما خارج از فضای ساختمان نباشد، چون در این صورت در فصول سرد سال با مشکل مواجه شده و به سختی می‌توانید به امور نظافتی خود رسیدگی کنید.

 

6.سخت بودن زبان سوئدی:

یکی دیگر از معایب زندگی در سوئد، سخت بودن زبان سوئدی برای یادگیری است. درست است که بیشتر از 90 درصد مردم قادر به مکالمه به زبان انگلیسی هستند، اما باز هم زبان اول و رسمی این کشور سوئدی است و ممکن است در مواقعی نظیر استفاده از خدمات درمانی بیمارستان و پر کردن فرم ها به آن نیاز مبرم پیدا کنید.
در ابتدا ممکن است یادگیری این زبان و تلفظ لغات برای شما امری محال به نظر برسد، اما به تدریج و با کمی صبر مطمئناً در این زمینه پیشرفت خواهید کرد. بهتر است هر طور شده در محل کار، تحصیل و یا زندگی دوست سوئدی پیدا کنید و تا می توانید از ارتباط اجتماعی خود برای یادگیری و ارتقاء زبان سوئدی استفاده نمایید.

7.جستجوی کار در بازار کار این کشور:
نداشتن مهارت کافی در زبان سوئدی و آشنا در بازار کار و یا شرکت‌های این کشور، به میزان زیادی در عدم موفقیت شما تاثیرگذار بوده و همچون مانعی برای استخدام شما عمل می کند. در واقع، امکان برقراری ارتباط با کارفرما و سایر همکاران به زبان بومی سوئد از اهمیت زیادی برخوردار بوده و به استثنای برخی از تخصص‌های نادر، سایر افراد با مشکل پیدا کردن کار روبرو خواهند شد.

 

7.شرایط و هزینه های زندگی :

هزینه زندگی و اجاره خانه با توجه به شرایط زندگی در سوئد، محل اقامت، متراژ و… متغیر است. اما به طور کلی، هزینه‌ها از جمله هزینه اجاره خانه، در شهر استکهلم بیشتر از سایر شهرهای سوئد است. به عنوان مثال؛ هزینه اجاره یک آپارتمان معمولی در استکهلم از 10500 تا 23800 کرون (حدوداً 960 تا 2200 یورو) در ماه است.

شهرهای سوئد
شهرهای سوئد

بهترین شهرهای سوئد برای زندگی:

این کشور دارای 25 استان اعم از گوتنبرگ، مالمو، سولنا، ناکا، لیدینگو، دنده رید، اومئو و… می‌باشد که هر کدام دارای شهرهایی هستند. شهرهای Malmo و solena از شهرهای دیدنی سوئد با مردمی دوست داشتنی و آب و هوایی عالی می‌باشند. در این شهرها هزینه زندگی و قیمت ملک نیز مناسب است. البته اکثر مهاجرین از جمله ایرانیان، شهر استکهلم (پایتخت سوئد) را برای زندگی انتخاب می‌کنند. چرا که دارای فرصت‌های شغلی بیشتر و جاذبه‌های دیدنی، از جمله ساختمان‌های تاریخی بسیار جذاب و دریاچه‌های زیبایی که توسط پل‌ها به هم متصلند می‌باشد. این شهر بیستمین جایگاه را در بین 49 شهر برتر جهان برای زندگی به خود اختصاص داده است.

 

نکات جالب و کاربردی در سوئد:

 1. بهترین کامیون‌های دنیا VOLVO و SCANIA متعلق به کشور سوئد می‌باشند.
 2. آلفرد نوبل مخترع و دانشمند معروف جهان، اهل سوئد است.
 3. در سال 2012 یک بانوی ایرانی به نام لاله پورکریم، عنوان محبوب‌ترین و موفق‌ترین خواننده را در سوئد به خود اختصاص داد. به طوری که روزنامه معروف Dagens Nyheter از وی به عنوان ملکه موسیقی سوئد نام برد.
  نزدیک به 200 سال است که کشور سوئد شاهد هیچ جنگی نبوده است و حتی در هر دو جنگ جهانی نیز اعلام بی طرفی کرد.
 4. در سوئد کودکان از بیشترین حقوق اجتماعی برخوردارند.
 5. سوئدی‌ها بیشترین میزان مصرف قهوه در دنیا را دارند.
 6. سوئدی‌ها همچنین مردمانی خجالتی هستند، اما وقتی مشروبات الکلی می‌خورند زیاد حرف می‌زنند و معاشرتی می‌شوند.
جاذبه های کشور سوئد
جاذبه های کشور سوئد

جاذبه های دیدنی و تفریحی کشور سوئد :

همانطور که گفته شد، سوئد از لحاظ پوشش گیاهی یکی از بهترین و غنی ترین کشورهای اروپایی به شمار می رود، این کشور همچنین به خاطر داشتن مناظر طبیعی خیره کننده، دهکده های ماهیگیری زیبا، سرزمین گوزن های شمالی و آفتاب تابستانی بی پایان خود معروف است که در ادامه به شرح آنها می پردازیم:
1.گلوبن :
ساختمانی زیبا و کروی شکل است که در شهر استکهلم واقع شده است. این بنا به بزرگ ترین ساختمان کروی شکل جهان شهرت دارد. این ساختمان به اندازه ای بزرگ است که از نقاط دور دست استکهلم هم دیده می شود. در ساختمان گلوبن کنسرت ها و مراسمات بزرگ جهانی برگزار می شود.
2.لاپ لند :
اگر به ماجراجویی و هیجان علاقه دارید، بازدید از این منطقه را فراموش نکنید. لاپ لند در شمالی ترین نقطه سوئد قرار دارد در این منطقه خورشید در کل تابستان به صورت شبانه روزی می درخشد. در لاپ لند امکانات قایقرانی و کوهنوردی فراهم شده است تا گردشگران بتوانند از آنها استفاده کنند. در این منطقه افراد بومی به نام سامی سکونت دارند، این افراد در جنگل های عظیم زندگی می کنند.
3.جزیره گوتلند :
این جزیره به عنوان بزرگ ترین جزیره سوئد شناخته می شود که توسط دریای بالتیک احاطه شده است. این جزیره بیشتر از هر جای سوئد آفتاب می تابد بنابراین اگر به دنبال آفتاب گرفتن هستید از جزیره دیدن کنید. در جزیره گوتلند، شهری به نام ویزبی وجود دارد که دارای جاذبه های تاریخی مانند کلیسای قرون وسطایی و ساختمان های قدیمی می باشد.

 

 

سخن آخر :شرایط زندگی در سوئد ، نکات و راه های مهاجرت به کشور سوئد برای زندگی در این مقاله مورد بررسی قرار گرفت. متقاضیان مهاجرت می توانند ای کشور را برای مقصد مهاجرتی خود انتخاب نمایند و از یکی از روش های تحصیل، کار، سرمایه گذاری و… به سوئد مهاجرت کنند. امیدواریم از طریق این مقاله تجربیات زندگی در سوئد و شرایط کلی آن را بیان نموده باشیم و برای شما مفید واقع شود.آژانس مهاجرتی سفریکا با بهره گیری از متخصصان حوزه مهاجرت و تجربه بالا پاسخگوی سوالات شما در رابطه با دریافت ویزاو رفع ریجکتی شما عزیزان می باشد .

سفریکا سفری برای آینده ای بهتر

 

مطالب پیشنهادی :

 

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

 

سوالت رو اینجا بپرس

ما در هر ساعتی پاسخگوی شما هستیم

× یوسفی هستم چطور میتونم کمکتون کنم؟