سفریکا بلاگ
safarika blog
چگونه ویزای شینگن بگیریم

چگونه ویزای شینگن بگیریم

چگونه ویزای شینگن بگیریم؟

 

پیش از توضیح درباره اینکه چگونه ویزای شینگن بگیریم و نحوه اخذ ویزای شینگن، ابتدا شما را با محدوده شینگن آشنا می‌کنیم. محدوده شینگن محدوده‌ای است که از ۲۶ کشور اروپایی که با یک توافق همگانی به پیمانی به نام پیمان شینگن پیوسته‌اند، تشکیل شده است. به واسطه پیمان شینگن که در سال ۱۹۸۵ تصویب شده است، با اخذ ویزای یکی از کشورهای محدوده شینگن، به راحتی می‌توان با ترن و یا به صورت هوایی به هر یک از کشوهای دیگر محدوده شینگن نیز سفر کرد و دیگر نیازی به اخذ ویزای جدید برای سفر به کشورهای مذکور نخواهد بود.

انواع ویزای شینگن

برای کسانی که قصد مسافرت به اروپا و محدوده شینگن را دارند، شناخت انواع ویزای شینگن، ضروری است که در ادامه به تک تک آنها با توضیحات کامل می‌پردازیم:

ویزای شینگن نوع A

این نوع ویزا که اصطلاحا به آن ویزای فرودگاهی نیز گفته می‌شود، این امکان را به مسافران می‌دهد که ویزای ترانزیت هوایی داشته و با هواپیما وارد فرودگاه مقصد شوند، اما باید در کمتر از ۴۸ ساعت با هواپیما از این کشور خارج شوند. این ویزا در مواقعی کاربرد دارد که مسافر نیاز به تغییر خط هوایی داشته و یا هواپیما نیاز به سوخت گیری داشته باشد؛ در این شرایط از طریق این ویزا به راحتی می‌توان وارد این کشور شد و پس از انجام کار مورد نظر، از طریق مرزهای هوایی، فرودگاه را به مقصد کشور دیگر ترک کرد.

چگونه ویزای شینگن بگیریم
چگونه ویزای شینگن بگیریم

 

ویزای شینگن نوع B

این ویزا نیز از جمله ویزاهای ترانزیت محسوب می‌شود که از طریق آن می‌توان در کمتر از ۵ روز، کشور مورد نظر را در کمتر از ۵ روز به مقصد یک کشور دیگر، از راه مرزهای زمینی و یا آبی ترک کرد.

ویزای شینگن نوع C

این نوع ویزا یک نوع ویزای توریستی است که به مسافران این امکان را می‌دهد که در کمترین زمان ممکن به کشور مقصد سفر کرده و حداکثر به مدت نود روز در آن کشور اقامت داشته باشند.

 

ویزای شینگن نوع D

این نوع ویزا به اصطلاح یک ویزای مولتی یا چند بار ورود است که بیشتر توسط افرادی که فرزند آن‌ها در یک کشور مشغول به تحصیل بوده و یا در آن کشور اقامت دارند، اخذ می‌شود و از طریق آن، متقاضیان می‌توانند به مدت ۵ سال به کشور مورد نظر رفت و آمد داشته باشند و پس از گذشت مدت مذکور نیز، دوباره می‌توانند برای اخذ ویزا اقدام کنند.

مراحل گرفتن ویزای شینگن

حال چگونه ویزای شینگن بگیریم؟! مراحل اخذ ویزای شینگن کاملا به نوع سفر و هدف متقاضیان بستگی دارد، به این ترتیب که شرایط و مراحل اخذ ویزای شینگن برای یک سفر توریستی، با مراحل اخذ ویزا به منظور یک سفر کاری یا بیزنسی متفاوت است؛ بنابراین متقاضیان باید پس از مشخص نمودن هدف سفر خود و در صورت داشتن دعوتنامه، پس از بررسی دعوتنامه خود، اقدام به درخواست ویزا نمایند. به این ترتیب مراحل اخذ ویزا به صورت زیر خواهد بود:

۱) تعیین نوع ویزا

برای دریافت ویزای شینگن، اولین مرحله، تعیین نوع ویزا است که با توجه به هدف سفر تعیین می‌گردد. کسانی که با هدف تحصیل در یک کشور دیگر قصد مسافرت دارند، باید برای گرفتن ویزای تحصیلی اقدام کنند و به همین ترتیب اگر به منظور گردش در آن  کشور، مسافرت می‌کنند، باید ویزای شینگن توریستی اخذ کنند؛ بنابراین هر فردی با توجه به هدفی که برای ورود به محدوده شینگن دارد، می‌تواند یکی از انواع ویزاهای زیر را درخواست نماید:

– ویزای ترانزیت

– ویزای توریستی

– ویزاب تجاری

– ویزا به منظور بازدید از خانواده یا دوستان

– ویزا برای فعالیت‌های فرهنگی و ورزشی

– ویزا برای بازدیدهای رسمی

– ویزای تحصیلی

– ویزا به دلایل پزشکی

۲) مشخص کردن این که درخواست ویزای شینگن در کجا باید ثبت شود

شما باید با توجه به این که کشور مقصد شما، نحوه ارائه ویزا در کشور محل اقامت شما را چگونه تنظیم کرده است؛ درخواست ویزای شینگن خود را باید در یکی از موارد زیر ثبت کنید:

– سفارت کشور مقصد

– یکی از کنسولگری‌های کشور مقصر

– مرکز ویزا که ممکن است سفارت کشور مقصد، ارسال ویزا را به آن برون سپاری کرده باشد.

– سفارت یا کنسول گری یکی دیگر از کشورهای حوزه شینگن که ممکن است سفارت کشور مقصد، ارسال ویزا را به آن برون سپاری کردن باشد.

در این قسمت منظور از کشور مقصد، کشوری است که طبق قوانین شینگن، باید درخواست ویزای شینگن به آنجا ارسال شود و قوانین شینگن نیز عبارتند از:

– اگر تنها قصد بازدید از یک کشور شینگن را دارید، باید درخواست خود را در سفارت یا کنسولگری و یا مرکز ویزای کشور مورد نظر ثبت کنید.

– در صورتی که قصد بازدید از بیش از یک کشور شینگن را دارید و تعداد روزهایی که در هر یک از این کشورها سپری خواهید کرد، یکسان است، باید به سفارت یا کنسولگری و یا مرکز ویزای کشوری که ابتدا در آنجا قدم خواهید گذاشت، مراجعه کنید؛ اما اگر تعداد روزهایی که در هر یک از این کشورها سپری خواهید کرد، برابر نیستند، باید به سفارت یا کنسولگری و یا مرکز ویزای کشوری که قصد دارید بیشتر روزها را در آنجا سپری کنید، مراجعه کنید.

چگونه ویزای شینگن بگیریم
چگونه ویزای شینگن بگیریم

۳) پیدا کردن مناسب ترین زمان برای ثبت درخواست

سفارتخانه‌ها و کنسولگری‌های شینگن در سراسر جهان، برای رسیدگی به ویزای شینگن، به زمان مشخصی نیاز دارند؛ بنابراین متقاضیان نیز باید در یک دوره زمانی تعیین شده، درخواست ویزای خود را ثبت کنند. بر همین اساس اولین زمانی که می‌توان درخواست ویزا را ثبت نمود، شش ماه پیش از آغاز سفر برنامه ریزی شده و آخرین زمان ثبت درخواست ویزا نیز حداکثر تا ۱۵ روز کاری، پیش از آغاز سفر می‌باشد. با توجه به توضیحات ارائه شده معمولا بهترین زمان برای ثبت درخواست ویزا حداقل سه هفته پیش از سفر است.

۴) گرفتن وقت سفارت برای رفتن به سفارت

گرفتن وقت سفارت، با توجه به نوع ویزا انجام می‌گیرد. به این ترتیب که به عنوان مثال در مورد ویزای آلمان، وقت سفارت آلمان تحصیلی حداقل ۳۶ ماه زمان می‌برد، در حالی که وقت سفارت آلمان توریستی، در کمتر از سه ماه قابل اخذ است. در مورد ویزای کشورهای دیگر نیز به همین صورت است؛ بنابراین حتما باید پیش از انجام زمانبندی و برنامه‌ریزی برای سفر، شرایط وقت دهی سفارت‌ها بررسی شود، چرا که حتی در برخی موارد، مراجعه به سفارت برای انگشت‌نگاری ویزای شینگن، حدود ۳ الی ۴ ماه زمان می‌برد.

۵) پر کردن فرم درخواست ویزای شینگن

در ادامه پاسخ به سوال چگونه ویزای شینگن بگیریم؟ نوبت به پرکردن فرم درخواست می‌رسد. فرم درخواست ویزای شینگن، فارغ از نام کشوی که متقاضی قصد سفر به آن را دارد، برای همه کشورهای محدوده شینگن فرمت یکسانی دارد و شامل موارد زیر است:

– اطلاعات شخصی متقاضی

– اطلاعات مربوط به پیشینه متقاضی

– هدف از مسافرت به منطقه شینگن

– سایر جزئیات مربوط به سفر

شما می‌توانید آخرین فرم درخواست ویزای شینگن را دانلود کرده و آن را صادقانه و به صورت کاملا صحیح پر کنید و در پر کردن این فرم به موارد زیر توجه داشته باشید:

– تمامی موارد و ستون‌ها را پر کنید و هیچ ستونی را خالی رها نکنید و در صورتی که احساس می‌کنید موردی وجود دارد که با موارد سفر شما مطابقت ندارد، عبارت NA  را در آنجا قرار دهید.

توجه داشته باشید که این فرم را دو بار باید چاپ کنید و در پایان نیز هر دو نسخه را باید امضا کنید.

– در مورد افراد خردسال، والدین آن‌ها باید رضایت نامه کتبی خود را ارسال کرده و در ستون مربوطه در فرم درخواست امضا کنند.

چگونه ویزای شینگن بگیریم
چگونه ویزای شینگن بگیریم

۶) آماده کردن مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای شینگن

پس از گرفتن وقت سفارت، مدارک مورد نیاز با توجه به چک لیست سفارت باید به صورت کامل و بدون نقص آماده شود. مدارک آماده شده باید با توجه به وقت سفارت به دارالترجمه سپرده شود تا سفارت نیز آن‌ها را بررسی کرده و پاسخ خود را ابلاغ نماید.

مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزا به دو گروه تقسیم می‌شوند که گروه اول عبارتند از:

– مدارک شناسایی: شامل شناسنامه متقاضی و در برخی موارد، کارت ملی

– فرم درخواست ویزا: این فرم باید به صورتی که توضیح داده شد، کاملا صادقانه و صحیح پر شده باشد.

– پاسپورت معتبر: پاسپورت مورد نظر باید تا ۷ ماه پس از تاریخ پایان سفر، دارای اعتبار باشد.

– دو قطعه عکس یکسان: این عکس باید رنگی و همچنین بدون حاشیه و پس زمینه باشد.

– بیمه نامه مسافرتی: متقاضیان می‌توانند با تاریخ و شماره پرواز که ورود و خروج از منطقه شینگن را مشخص می‌کند، آن را تهیه کنند و کپی آن را در روز مصاحبه به سفارت تحویل دهند.

– سند ملکی: این سند صرفا جهت ارائه دارایی‌های متقاضی به سفارت است و به عنوان ضمانت از او گرفته نخواهد شد.

– مدارک شغلی: با توجه به نوع شغلی که متقاضی دارد، باید مدارک مربوطه را برای ارائه آماده کند.

 

– مدارک مالی: شامل پرینت گردش حساب ۴ تا ۶ ماهه و گواهی تمکن مالی. البته باید توجه داشته باشید که این موارد باید با هم همخوانی داشته باشند؛ به طور مثال باید گردش حساب و مانده حساب یک کارمند با میزان حقوق مشخص، با درآمد او همخوانی داشته باشد تا موجب ایجاد ابهام نگردد.

– مدارک مربوط به هدف سفر و محل اقامت: در صورتی که از دوستان و بستگان خود دعوتنامه دارید، حتما باید در دعوتنامه قید شده باشد که در طول مدت زمان سفر شما، محل اقامت شما را فراهم خواهند نمود و علاوه بر این دعوت کننده باید مدارک اقامتی مورد نظر را نیز به پیوست برای شما ارسال کند. اما در صورتی که دعوتنامه‌ای از آشنایان خود ندارید، باید برای تمامی روزهای مسافرت خود، هتل رزرو کرده و واچر هتل را به سفارت ارائه دهید.

– رزرو بلیط هواپیما: تاریخ رفت و برگشت بلیط باید با آغاز و پایان رزرو هتل و یا دعوتنامه یکی باشد؛ در غیر این صورت مورد قبول واقع نخواهد شد.

– پول نقد به صورت یورو: در تمامی سفارت‌ها به جز سفارت سوئد، حتما باید در روز مصاحبه، هزینه انگشت‌نگاری باید به صورت نقدی و با اسکناس یورو پرداخت شود. علاوه بر این در روز مصاحبه، هزینه ویزای شینگن به همراه خدمات ویژه نیز در سفارت به صورت نقدی و به یورو دریافت می‌شود.

گروه دوم مدارک خاص ویزا است که شرایط آن‌ها از یک ویزا به ویزای دیگر متفاوت است. به عنوان مثال برخی از کشورهای محدوده شینگن، ممکن است شرایط اضافی دیگری برای متقاضیان اخذ ویزای شینگن داشته باشند.

توجه داشته باشید که در این مرحله از چگونه ویزای شینگن بگیریم؟ پیش از ترجمه مدارک برای سفارت، باید بررسی کنید که مدارک به صورت کم یا زیاد برای سفارت ترجمه نشوند تا متحمل ضرر و زیان نشوید و در صورت نداشتن اطلاعات کافی در این زمینه، می‌توانید با مراجعه به یک دفتر خدمات مسافرتی مورد تأیید، از خدمات مشاوره ویزای شینگن و چیدمان مدارک استفاده کنید.

۷) مراجعه به سفارت و شرکت در مصاحبه

در این مرحله باید با وقت قبلی که از پیش توضیح داده شد، به سفارت مراجعه کرده و با انجام انگشت‌نگاری ویزای شینگن و تحویل ترجمه مدارک، منتظر پاسخ سفارت بمانید. سفارت نیز پس از دریافت مدارک از شما، در کوتاه‌ترین زمان ممکن پاسخ خود را ابلاغ خواهد کرد. البته در این مرحله، برخی از سفارت‌ها با توجه به قوانین خود ممکن است در این مرحله با شما مصاحبه نیز نمایند که در این مصاحبه سؤالاتی در مورد محل اقامت، علت و مقصد سفر و همچنین سایر جزئیات سفر، پرسیده می‌شود که باید توجه کنید که پاسخ این سؤلات با اطلاعات ثبت شده در فرم مطابقت داشته باشد.

۸) پرداخت هزینه ویزا

زمانی که شما برای اخذ ویزای شینگن درخواست می‌دهید، به منظور رسیدگی به درخواست خود، باید یک هزینه غیر قابل استرداد بپردازید. این هزینه توسط کشورهای عضو محدوده شینگن هماهنگ شده است و تا زمانی که کشورهای عضو شینگن، تصمیم دیگری نگیرند، این هزینه ثابت و غیر قابل تغییر است. البته در مورد کودکان و برخی از گروه‌های خاص، این هزینه باید به صورت کاهش یافته پرداخت شود و حتی برخی ممکن است از پرداخت این هزینه معاف باشند.

۹) زمان مورد نیاز برای جواب‌دهی ویزای شینگن از طرف سفارت

حدود دو الی چهار هفته و در صورت ‌طولانی شدن بیش از حد، نهایت تا ۴۵ روز پس از تحویل مدارک به سفارت، پاسخی از طرف سفارت ابلاغ می‌شود که شما می‌توانید با در دست داشتن برگه رسیدی که در روز مصاحبه از طرف سفارت دریافت کرده‌اید، اقدام به دریافت پاسخ نمایید. توجه داشته باشد که پاسخی که از سفارت دریافت می‌کنید، ممکن است مثبت و یا منفی باشد که در صورت مثبت بودن پاسخ، می‌توانید ویزای خود را اخذ نمایید؛ اما در صورتی که پاسخ منفی باشد، چهار ماه بعد شما می‌توانید با برطرف کردن علت ریجکتی، مجددا برای اخذ ویزا اقدام نمایید.

پس از اخذ ویزا باید به برچسب‌های روی ویزای شینگن و همچنین مدت زمانی که به شما اجازه داده شده است در اروپا بمانید، با دقت توجه کنید؛ چرا که در صورت اقامت بیش از حد مجاز در منطقه شینگن، عواقب ناشی از این بی توجهی در انتظار شما خواهد بود.

مطالب پیشنهادی:

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

 

سوالت رو اینجا بپرس

ما در هر ساعتی پاسخگوی شما هستیم

× یوسفی هستم چطور میتونم کمکتون کنم؟