سفریکا بلاگ
safarika blog
ویزای ICT کانادا

ویزای ICT کانادا چیست؟ (2023)

ویزای ICT کانادا

 

یکی از برنامه‌های مهاجرتی کانادا که به کارگران خارجی با مهارت بالا اجازه می‌دهد تا از مسیر انتقال درون شرکتی یا ICT به صورت موقت در کانادا مشغول به کار شوند برنامه تحرک بین‌المللی (International Mobility Program ) گفته می‌شود که بسیار مناسب افرادی است که تمایل به گسترش و یا انتقال فعالیت‌های خود به کشور کانادا دارند.

یکی از مزایای استفاده از این مسیر مهاجرتی اینست که درخواست برای انتقال کارمندان از این روش نیازی به درخواست LMIA نداشته و معاف از LMIA است. در این مقاله با ما همراه باشید تا با هم به بررسی مراحل، مدارک و چگونگی اخذ ویزای ICT کانادا بپردازیم.

 

ویزای کانادا
ویزای کانادا

منظور از Intra Company Transfer یا انتقال درون شرکتی چیست؟

ICT  یا انتقال درون شرکتی یا درون سازمانی از جمله مسیرهای مهاجرتی به کشور کانادا و تحت برنامه تحرک بین‌المللی است که امکان انتقال مشاغل افراد واجد شرایط به کانادا را بدون نیاز به درخواست LMIA داده و فرد می‌تواند مجوز کار دریافت نماید. در صورت موفقیت در مسیر اخذ ویزای ICT کانادا فرد مجوز کار و در نهایت اقامت دائم این کشور یا PR دریافت کرده و در اکثر موارد همسر و فرزندان وی نیز قادر به اخذ مجوز تحصیلی و یا مجوز کار کشور کانادا خواهند بود.

مزایای اخذ ویزای ICT کانادا

 • امکان زندگی در کانادا و راه‌اندازی کسب‌کار خود در این کشور.
 • امکان همراهی کردن خانواده با فرد و اخذ مجوز تحصیلی و یا مجوز کار برای هر یک از اعضای خانواده.
 • امکان دریافت امکانات آموزشی رایگان برای کودکان.
 • عدم نیاز به حضور فیزیکی.
 • عدم نیاز به سرمایه‌گذاری.
 • دسترسی رایگان به مراقبت‌های بهداشتی.
 • سریع بودن روند اخذ ویزای ICT کانادا.
 • امکان اخذ اقامت دائم کشور کانادا.

 

 

ویزای ICT کانادا
ویزای ICT کانادا

 

چه کسانی می‌توانند مجوز کار ICT برای کانادا را دریافت کنند؟

 

شرکت‌های زیر ممکن است به دنبال دریافت اخذ ویزای ICT کانادا و مجوز کار انتقال درون شرکتی باشند:

 • شرکت‌های خارج و داخل کانادا که دارای یک رابطه مادر، شرکت تابعه، شعبه یا وابسته هستند.
 • دو شرکتی که در حال انجام امور تجاری با یکدیگر از جمله ارائه مستمر کالاها و خدمات به یکدیگر هستند، البته شرکت‌های عنوان شده بایستی در کانادا فعال بوده و صرفا حضور فیزیکی آنها کافی نیست.

کارمندان واجد شرایط زیر می‌توانند برای دریافت مجوز کار ICT درخواست دهند:طة

 • کارمندانی که در حال حاضر توسط یک شرکت چند ملیتی استخدام شده‌اند و به دنبال ورود به کانادا برای کار در یکی از شرکت‌های مادر، شرکت‌های تابعه، شعبه یا شرکت‌های وابسته به شرکت مربوطه هستند.
 • کارمندانی که قرار است به شرکتی منتقل ‌شوند که با شرکتی که در حال حاضر در آن مشغول به کار هستند رابطه واجد شرایط دارد و قرار است در یک شرکت قانونی و مستمر در کانادا استخدام ‌شوند.
 • کارمندانی که به طور مداوم (از طریق حقوق و دستمزد یا قرارداد) توسط شرکتی که قصد دارد آنها را در یک موقعیت تمام وقت مشابه به کانادا منتقل کند به مدت حداقل یک سال در دوره سه ساله بلافاصله قبل از تاریخ درخواست اولیه استخدام شده‌اند.
 • کارمندانی که فقط برای یک دوره موقت به کانادا می‌آیند.
 • کارمندانی که تمام الزامات مهاجرتی کانادا برای ورود موقت را رعایت می‌کنند.

مدیران اجرایی و مدیران ارشدی که در حال حاضر در یک شرکت خارجی کار می‌کنند و قرار است با اخذ ویزای ICT کانادا یک سمت مشابه در شرکت‌های مربوطه کانادا داشته باشند.

 

اقامت کانادا
اقامت کانادا

فرآیند درخواست مجوز کار ICT

افرادی که از طریق ویزای ICT کانادا برای مجوز کار درخواست دهند، باید دستورالعمل‌های شرح داده شده در زیر را دنبال کنند.

 • کسب و کار خود را به عنوان مادر، شرکت وابسته به یک شرکت خارجی ثبت کنید.
 • برای ارسال فرم IMM 5802 یک شماره استخدام یا مجوز معتبر از شعبه راهنمای برنامه مهاجرت (IPG) دریافت کنید.
 • تمامی اسناد و مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزا را آماده کرده و هزینه توافق کارفرما را بپردازید.
 • درخواست مجوز کار خود را ارسال کرده و منتظر تصمیم نهایی باشید.

البته بسته به ملیت متقاضی این فرآیند ممکن است بسیار متفاوت باشد. برخی از کشورها از داشتن توافقنامه‌‌هایی با کانادا سود می‌برند، که به شهروندان آنها اجازه می‌دهد تا سفر مهاجرتی راحتتری داشته باشند.

شرایط مورد نیاز برای اخذ ویزای ICT کانادا

برای اخذ ویزای ICT کانادا نیاز است تا شرکت دارای شرایط و الزامات زیر باشد:

شرکت مورد نظر قبل از آغاز فعالیت در کانادا باید حداقل 12 ماه فعالیت داشته و برنامه‌های واقع‌بینانه‌ای را برای کارکنان عملیات جدید ارائه دهد.

شرکت باید به عنوان شرکت مادر، تابعه یا وابسته با شرکت موجود در کانادا ارتباط داشته و توانایی مالی کافی برای شروع کسب‌وکار در کانادا و پرداخت غرامت به کارکنان را داشته باشد.

شرکت باید نشان دهد که به اندازه کافی قوی و بزرگ است که به مدیران ارشد و یا مدیران اجرایی با مهارت کافی برای انجام امور اجرایی و مدیریتی نیاز دارد.

اگر اولین باری باشد که یک شرکتی قصد انتقال به کانادا را داشته باشد افسر مهاجرت باید بررسی کند که آیا این کسب‌و‌کار به اقتصاد کانادا کمک خواهد کرد، آیا در حدی گسترش خواهد یافت که بتواند برای کانادایی‌ها شغل ایجاد کند یا نه؟

ویزای 5 ساله کانادا
ویزای 5 ساله کانادا

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای ICT کانادا

 • فرم‌های درخواست تکمیل و امضا شده برای مجوز کار معاف از LMIA.
 • پیشنهاد استخدام آنلاین که از طریق پورتال کارفرما ارسال شده است.
 • ارائه طرح کسب‌وکار برای انتقال درون شرکتی به کانادا (برای استارتاپ).
 • مدارک پشتیبانی برای شرکت‌های خارجی و کانادایی، به عنوان مثال می‌توان فعالیت شرکت را با ارائه اساسنامه، اظهارنامه مالیاتی کسب و کار، شرح سود و زیان، مجوز فعالیت، قراردادهای مشارکت، اظهارنامه مالیاتی کسب و کار، ثبت در سازمان مالیاتی، صورتحساب بانکی برای اثبات وجوه سرمایه‌گذاری، و غیره اثبات کرد.
 • گواهی اشتغال فعلی برای انتقال گیرنده ICT. به عنوان مثال، نامه مرجع کار، فیش حقوقی، پرداخت سود سهام، گواهی سهامداران و غیره.
 • فرم مشخصات خانواده
 • دعوت نامه از یک شرکت کانادایی.
 • کپی رزومه کاری
 • شرح رابطه بین شرکت در کانادا و شرکت در کشور خارجی
 • عکس در اندازه 34 در 55 میلی متر
 • گواهی معاینه پزشکی

مدارک ذکر شده در بالا تنها اسناد و مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای ICT کانادا نبوده و ممکن است بسته به شرایط و موقعیت متقاضی اسناد دیگری مورد نیاز باشد.

مدت زمان اعتبار مجوز کار ICT چقدر است؟

مدت زمان مشخصی برای اعتبار ویزای ICT کانادا که برای کارآفرینان و افراد خوداشتغال صادر می‌شود وجود ندارد و معمولاً برای متقاضیانی که اولین بار است اقدام می‌کنند ویزای دو ساله صادر می‌شود. با این حال، مدت زمان ویزا می‌تواند بر اساس قضاوت افسر ویزا متفاوت باشد. مجوز کار ICT که برای کارگران خارجی صادر می‌شود معمولاً دو سال اعتبار دارد.

با این حال، مجوزهای کار ICT که برای افرادی که در استارت‌آپ‌ها شاغل هستند صادر می‌شود، تنها برای یک سال اعتبار دارند. پس از انقضای مجوز کار ICT، متقاضیان می‌توانند آن را برای مدت زمان بیشتری تمدید کنند. مدیران خارجی می‌توانند مجوز کار خود را تا 5 سال تمدید کنند و مدیران ارشد و کارمندان دانش تخصصی می‌توانند آن را تا 7 سال تمدید کنند.

اخذ ویزای کانادا
اخذ ویزای کانادا

تغییر ICT به اقامت دائم کانادا

پس از استخدام تمام وقت به مدت یک سال در یک شرکت کانادایی، اتباع خارجی می‌توانند از طریق برنامه اکسپرس انتری برای اخذ اقامت دائم این کشور درخواست دهند. بر اساس سمت‌های شغلی، اتباع خارجی واجد شرایط دریافت 50 یا 200 امتیاز بیشتر برای استخدام سازمان یافته (پیشنهادهای شغلی) از مشاغل خود در کانادا خواهند بود.

معمولاً به طور قابل توجهی به نمرات سیستم رتبه بندی جامع (CRS) آنها اضافه می کند و منجر به انتخاب تحت دسته کارگر ماهر فدرال (FSW) جریان اکسپرس انتری (EE) و دعوت به درخواست (ITA) برای اخذ اقامت دائم از سوی مقامات مهاجرت کانادا می‌شود.

در نهایت اینکه، افراد با استفاده از برنامه‌های مهاجرتی متنوعی می‌توانند به کانادا مهاجرت کنند، به ویژه اینکه افراد ماهر و متخصص در یک حوزه خاص می‌توانند با اخذ ویزای ICT کانادا که معاف از دریافت LMIA بوده و یک روند سریعی دارد به راحتی وارد این کشور شده و نسبت به اخذ اقامت دائم این کشور اقدام نمایند.

شما عزیزان می‌توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه و انواع دیگر روش‌های مهاجرتی به کانادا با کارشناسان و مشاوران خبره موجود در موسسات مهاجرتی معتبر در ارتباط باشید.

سوالات متداول

پروسه اخذ ویزای انتقال درون شرکتی کانادا چقدر طول می‌کشد؟

معمولاً بسته به شرایط متقاضی اخذ ویزای ICT کانادا بین 2 تا 10 هفته طول می‌کشد.

آیا انتقال درون شرکتی به LMIA نیاز دارد؟

خیر،  افرادی که از طریق اخذ ویزای ICT کانادا اقدام به مهاجرت به این کشور می‌کنند به مجوز کار نیاز دارند و طبق بند R205(a) (کد معافیت C12) از ارزیابی تاثیر بر بازار کار (LMIA) مستثنی هستند زیرا از طریق انتقال تخصص خود به مشاغل کانادایی منافع اقتصادی قابل‌توجهی را برای کانادا به ارمغان می‌آورند.

آیا با استفاده از انتقال درون شرکتی یا ICT می‌تواند برای اخذ اقامت دائم کانادا درخواست داد؟  

بله، در نهایت فردی که تحت ویزای ICT کانادا در این کشور کار می‌کند می‌تواند برای اخذ اقامت دائم کانادا اقدام کند.

مدت زمان مجوز کار ICT چقدر است؟

مدت زمان ویزای ICT کانادا برای افراد به درخواست اولیه مجوز کار و قضاوت افسر ویزا بستگی دارد. با این حال، برای متقاضیان بار اول معمولا مجوزهایی تا دو سال صادر می‌شود.

 

 

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

 

سوالت رو اینجا بپرس

ما در هر ساعتی پاسخگوی شما هستیم

× یوسفی هستم چطور میتونم کمکتون کنم؟