سفریکا بلاگ
safarika blog
ویزای شینگن

6 شرایط مهم ویزای شینگن

ویزا شینگن

اگر می‌خواهید حداکثر 90 روز از یکی از کشورهای حوزه شینگن دیدن کنید، ممکن است به ویزای شینگن کوتاه مدت نیاز داشته باشید. البته این بستگی به ملیت شما دارد. این ویزا به شما اجازه می‌دهد تا حداکثر به مدت 90 روز در یک دوره 180 روزه آزادانه در کشورهای شنگن سفر کنید. در این مقاله قصد داریم شما را با شرایط و مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزا شینگن آشنا کنیم.

ویزای کوتاه مدت / ویزای شینگن چیست؟

ویزای شینگن یک ویزای کوتاه مدت است که این امکان را به شما می‌دهد که در یک دوره 180 روزه حداکثر 90 روز در منطقه شینگن بمانید. ویزای شما برای یک دوره خاص معتبر خواهد بود. هم چنین این مدت ممکن است کمتر از 90 روز باشد. تا زمانی که ویزای شما معتبر است، می‌توانید آزادانه بین 26 کشور شنگن سفر کنید.

آیا به ویزا نیاز دارم؟

اینکه شما به ویزا نیاز دارید یا نه به مواردی مانند ملیت، مقصد و مدت اقامتتان بستگی دارد. مشاور ویزا به شما کمک می‌کند که آیا برای سفر به کشور مورد نظرتان به ویزا نیاز دارید یا خیر. توجه داشته باشید افرادی که بیش از یک ملیت دارند، گذرنامه ای که با آن سفر می‌کنند تعیین میکند  که آیا به ویزا نیاز دارند یا خیر.

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای شینگن چیست؟

جهت اخذ ویزا شینگن باید مدارک زیر را به سفارت، کنسولگری یا مراکز خدمات ویزا ارائه بدهید:

 • عکس
 • گذرنامه ها
 • رزرو پرواز
 • رزرو هتل
 • بیمه مسافرتی خارجی
 • اطلاعات حساب بانکی
 • گواهی اقامت
 • کپی شناسنامه و پاسپورت

بازدید از بیش از یک کشور شینگن

اگر می‌خواهید از بیش از یک کشور در منطقه شنگن بازدید کنید، باید درخواست خود را به سفارت یا کنسولگری کشور شینگن مرتبط با هدف اصلی سفر خود ارسال نمایید. اگر هدف اصلی شما از سفر برای بیش از یک کشور یکسان است، مثلاً تعطیلات، درخواست ویزا شینگن خود را به سفارت یا کنسولگری کشوری که قصد دارید طولانی ترین مدت اقامت در آن را داشته باشید، ارسال کنید. اگر قصد دارید زمان مساوی را در هر کشور شینگن بگذرانید، ابتدا درخواست ویزای خود را به سفارت کشوری که قصد بازدید از آن را دارید ارسال کنید.

paris 3
paris 3

ویزای شینگن چه مدت به من اجازه می دهد در اروپا بمانم؟

با توجه به نوع ویزای صادر شده توسط سفارت/کنسولگری خاص هر کشور شینگن، محدودیت‌های متفاوتی برای ویزای خاص با توجه به ماهیت سفر و سایر شرایط مربوط اعمال می‌شود. با این حال، رایج‌ترین نوع ویزا که برای مسافران صادر می‌شود، می‌تواند حداکثر تا 90 روز در هر دوره شش ماهه از تاریخ ورود برسد.

اگر به صورت مداوم سفر می‌کنید، می‌توانید برای دریافت ویزای اتحادیه اروپا با اعتبار حداکثر 5 سال اقدام کنید. اما باید در نظر داشته باشید که نمیتوانید بیش از 90 روز در یک دوره زمانی 180 روزه در منطقه شینگن بمانید؛ حتی اگر ویزای چند بار ورود به اروپا را دارید که تا 5 سال اعتبار دارد.

چگونه ویزای شینگن بگیریم؟

ویزا شینگن را می‌توان از طریق نمایندگان کشور مقصد دریافت کرد. متقاضیان ویزای شینگن می‌توانند پس از جمع‌آوری مدارک لازم درخواستی از سوی موسسه مربوطه، مراحل را تکمیل و سپس به صورت آنلاین وقت ملاقات بگیرند. پس از گرفتن وقت در وب سایت آژانس واسطه برای ویزا، تنها کاری که باید انجام دهید این است که قبل از درخواست، تمام مدارک را تکمیل کنید. پس از دریافت ویزا شینگن، می‌توانید در مدت زمان ویزای خود به کشورهای عضو اتحادیه سفر نمایید‌.

نکته مهم در اینجا این است که اولین ورود باید از کشوری باشد که ویزا از آن اخذ شده است. سپس می‌توانید از کشورهای دیگر نیز دیدن کنید. به عنوان مثال، شما می‌خواهید یک تور اتریش-بلژیک-جمهوری چک انجام دهید و از طریق اتریش برای ویزای شینگن اقدام کنید. پس از ورود به اتریش، می‌توانید با پاسپورت خود به هر دو کشور سفر نمایید.

انواع مختلف ویزای شینگن چیست؟

ویزا شینگن این امکان را می‌دهد که به یک یا چند کشور در منطقه شینگن سفر کنید. ویزای شینگن انواع مختلفی دارد که در این بخش می‌خواهیم ویزای  اتحادیه شینگن (نوع A ، B  وC ‌) را با  ویزای شینگن طولانی مدت (نوع D ) مقایسه کنیم.

ویزای شینگن A  یا ویزای ترانزیت فرودگاهی

ویزای نوع A ‌ به شهروندان کشورهای غیر شنگن اجازه می‌دهد تا از طریق ترانزیت در منطقه بین المللی یک فرودگاه واقع در یک کشور شینگن باشند. برای افرادی که از یک کشور غیر شینگن به کشور دیگری سفر می‌کنند و باید پروازهای خود را در فرودگاه یک کشور شینگن تغییر دهند، داشتن این ویزا اجباری است. دارنده ویزای نوع A  اجازه ورود به کشور شنگن مذکور را ندارد.

ویزای شینگن نوع B

ویزای نوع B  مربوط به سفرهایی است که کمتر از پنج روز به طول می‌انجامد.

ویزای شینگن چیست
ویزای شینگن چیست

ویزای شینگن نوع C

ویزا شینگن نوع  C یکی از رایج ترین ویزاها است. این ویزا توسط سفارتخانه ها، کنسولگری ها و ارائه دهندگان خدمات ویزا کشور متعلق به منطقه شینگن صادر می شود. این ویزا به دارنده آن اجازه می دهد تا در مدت 180 روز کمتر از 90 روز در منطقه شینگن آزادانه اقامت یا سفر کنند. داشتن این ویزا برای شهروندان برخی کشورها اجباری است. با توجه به هدف سفر شما، ویزای شینگن دسته C  می تواند:

 1. ویزای یکبار ورود: به دارنده آن اجازه می‌دهد یک بار وارد منطقه شنگن شود. اگر منطقه را ترک کنید، اعتبار ویزای شما منقضی می‌شود. حتی اگر مدت اعتبار آن هنوز تمام نشده باشد.
 2. ویزای دوبار ورود: به دارنده آن اجازه می‌دهد تا در طول مدت اعتبار ویزا دو بار وارد منطقه شینگن شود. بنابراین شما می‌توانید منطقه شینگن را ترک کرده و در آن دوره زمانی دوباره وارد آن شوید. توجه داشته باشید بار دوم که منطقه را ترک کنید‌، اعتبار ویزای شما منقضی می‌شود.
 3. ویزای چند بار ورود: به دارنده آن اجازه می‌دهد هر چند بار که می‌خواهد وارد و خارج شود. این مجوز حداکثر به مدت 90 روز در یک دوره 180 روزه معتبر است.
 • ویزای شینگن نوع D یا ویزای طولانی مدت ملی

ویزای ملی، ویزا شینگن طولانی مدت نوع D  است. این ویزا برای هر خارجی که مایل به تحصیل، کار یا زندگی در یک کشور شینگن برای بیش از 90 روز (حداکثر 1 سال) باشد اجباری است. این ویزا به دارنده آن اجازه می‌دهد تا در خارج از کشور اصلی انتخاب شده شینگن برای دوره های 90 روزه حداکثر در طول 180 روز و در کل مدت اعتبار ویزای خود، سفر و اقامت در منطقه شنگن داشته باشند. از اهداف سفری برای درخواست ویزای دسته D  می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. گردشگری یا بازدیدهای خصوصی
 2. فعالیت‌های حرفه ای برای مطالعه
 3. شرکت در یک برنامه آموزشی یا تکمیل دوره کارآموزی
 4. دلایل خانوادگی

ویزای ملی یا ویزای نوع D  توسط مقامات کنسولگری کشور مورد نظر شینگن مطابق با قوانین ملی صادر می‌شود. بنابراین لازم است برای اطلاع از شرایط و تشریفات مختلفی که باید انجام شود با خدمات کشور تماس بگیرید. تحت شرایط خاصی ویزای اقامت طولانی مدت  به صورت یکبار یا چند بار ورود اعطا می‌شود.

چگونه ویزای تجاری شینگن بگیرم؟

جهت اخذ ویزای تجاری شینگن باید به کنسولگری یا سفارت کشوری که قصد بازدید از آن را دارید یا یک مرکز درخواست ویزا مراجعه کنید. البته اکثر مدارک برای اخذ انواع ویزا شینگن یکسان است اما باید اطلاعات و مدارکی اضافی ارائه دهید تا بازدید کاری شما را توجیه کند.

برای درخواست ویزای تجاری شینگن چه مدارکی لازم است؟

مدارک زیر برای درخواست ویزای تجاری شینگن مورد نیاز است:

 • فرم درخواست ویزا شینگن به طور کامل تکمیل و امضا شده
 • دو عکس گذرنامه اخیرا گرفته شده
 • پاسپورت معتبر که بیش از سه ماه تا انقضای آن باقی مانده است
 • گذرنامه های قدیمی با ویزای گذشته در صورت داشتن آنها
 • برنامه سفر که شامل تاریخ، شماره پرواز و رزرو هتل

البته مدارک اضافی دیگری هم باید ارائه دهید که در بخش بعدی به آنها اشاره می‌کنیم.

ویزای توریستی فرانسه
ویزای توریستی فرانسه

 مدارک اضافه برای درخواست ویزا تجاری شینگن

شما باید توانایی مالی خود را ثابت کنید ( ارائه شواهدی مبنی بر اینکه پول کافی برای حمایت از خود در طول سفر کاریتان دارید ) و از این رو باید یک صورت حساب بانکی که بیش از سه ماه از تاریخ آن نگذشته باشد و یا یک نامه حمایت مالی در صورتی که شخص دیگری بودجه سفر شما را تامین می‌کند، همراه داشته باشید.  توجه داشته باشید که در این صورت باید یک صورت حساب بانکی از حامی خود ارائه دهید. همچنین می‌توانید ترکیبی از این دو را نشان دهید. کارمندانی که برای کسب و کار شرکتی سفر می‌کنند، باید نامه‌ای از کارفرما ارائه دهند که هدف از بازدید را توضیح دهد.

همچنین افرادی که توسط یک شرکت در منطقه شینگن دعوت شده‌اند، باید دعوتنامه‌ای ارائه دهند که دلایل بازدید را بیان کند. همچنین باید یک قرارداد کار، یک صورتحساب بانکی برای شش ماه گذشته، اجازه کارفرما و اظهارنامه مالیات بر درآمد را ارائه دهد. افراد خوداشتغال هم جهت اخذ این ویزا شینگن باید یک کپی از مجوز کسب و کار، صورت حساب بانکی شرکت برای شش ماه گذشته و اظهارنامه مالیات بر درآمد خود را اعطا کنند.

کلام آخر

ویزای شینگن یک ویزای کوتاه‌ مدت است که به دارندگان آن اجازه می‌دهد که در یک دوره 180 روزه، حداکثر 90 روز در کشور‌های حوزه شینگن گردش یا اقامت داشته باشند. در این مقاله سعی کردیم شما را با مدارک و شرایط مورد نیاز برای اخذ ویزا شینگن آشنا کنیم. امیدوارم خواندن این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد.

منبع

 

مطالب پیشنهادی

 

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

 

سوالت رو اینجا بپرس

ما در هر ساعتی پاسخگوی شما هستیم

× یوسفی هستم چطور میتونم کمکتون کنم؟