سفریکا بلاگ
safarika blog
مدارک لازم برای ویزای شینگن

مدارک لازم برای ویزای شینگن

مدارک لازم برای ویزای شینگن

دریافت ویزای کشورهای عضو شینگن در مقایسه با سایر کشورها اندکی دشوارتر است. ۲۶ کشور، عضو محدوده شینگن هستند. با دریافت ویزای هر یک از آن‌ها، می‌توانید به سایر کشورهای این محدوده، به راحتی سفر کنید. برای دریافت ویزای شینگن نیاز به ارائه مدارکی دارید. در این مقاله قصد داریم مدارک لازم برای ویزای شینگن را به طور کامل شرح دهیم.

انواع مدارک لازم برای ویزای شینگن

مدارک لازم برای ویزای شینگن به سه دسته تقسیم می‌شوند. مدارک شخصی، مدارک شغلی و مدارک مالی. برای دریافت ویزای شیگن، شما باید تمامی این مدارک را به درستی ارائه دهید. نقص و یا وجود شبهه در هر کدام از این مدارک، می‌تواند به ریجکت شدن درخواست شما منجر شود. در این قسمت به شرح کامل این موارد خواهیم پرداخت.

مدارک شخصی

همانطور که پیش‌تر اشاره کردیم، یکی از انواع مدارک لازم برای ویزای شینگن، مدارک شخصی هستند. این نوع از مدارک را تمامی افراد باید ارائه دهند. در اینجا به اختصار به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

یکی از این مدارک، گذرنامه است. گذرنامه شما باید از تاریخ برگشتتان، ۶ ماه اعتبار داشته باشد. همچنین گذرنامه باید دارای چهار صفحه خالی نیز باشد. معمولا ارائه گذرناه‌مه‌های قدیمی‌تر نیز الزامی است.

از دیگر مدارک لازم برای ویزای شینگن، دو قطعه عکس ۴/۵×۳/۵ است. این عکس‌ها باید از روبه‌رو و با وضوح ۷۰ درصد از چهره باشند. همچنین زمینه عکس باید سفید بوده و از سرشانه به بالا باشد. در ضمن عکس باید با گردی کامل صورت و  بدون عینک گرفته شود. عکسی که گرفته می‌شود باید با عکس پاسپورت شما و همچنین ویزاهای قبلیتان متفاوت باشد. عکس گرفته شده باید نهایتا متعلق به ۶ ماه اخیر باشد. یکی دیگر از مدارک لازم برای ویزای شینگن، ترجمه تمام صفحات شناسنامه است. البته در برخی موارد ممکن است مجبور باشید کارت ملی خود را نیز ارائه دهید.

بلیط هواپیما یا رزرو آن، همچنین رزرو هتل و یا محل اقامت شما نیز باید ارائه شود. اگر به واسطه یک دعوتنامه قرار است سفر کنید، این دعوتنامه نیز باید ارائه گردد.

 

مدارک شغلی

از دیگر مدارک لازم برای دریافت ویزای شینگن، مدارک شغلی هستند. شما با توجه شغلی که دارید، باید مدارکی را ارائه دهید. در این قسمت به ذکر هر کدام از مشاغل و مدارک مربوط به آن‌ها می‌پردازیم.

کارمندان دولت

این مدارک برای کارمندان بخش دولتی اعم از ادارات، سازمان‌ها، شرکت‌ها، مدارس و … هستند. مدارکی از جمله کارت پرسنلی، معرفی‌نامه و حکم کارگزینی از جمله مدارک لازم برای اخذ ویزای شینگن هستند. همچنین فیش حقوقی مهر شده متعلق به سه ماه آخر و برگه مرخصی با ذکر تاریخ نیز از دیگر مدارک مخصوص کارمندان دولتی هستند.

 

کارمندان شرکت‌های خصوصی

برای کارمندان بخش خصوصی، معرفی ‌نامه‌ای از طرف محل کار، الزامی است. این معرفی ‌نامه باید شامل مدت اشتغال فرد، سمت و حقوق وی باشد. همچنین سابقه بیمه شخص و یا لیست بیمه مربوط به سه ماه آخر به همراه مهر تأمین اجتماعی نیز جزء ملزومات است. برگه مرخصی با ذکر تاریخ و قرارداد کار نیز حتما باید ارائه شود.

اعضای هیئت مدیره و مدیران عامل

افرادی که مدیر عامل و یا عضو هیئت مدیره در شرکت یا سازمانی هستند نیز مدارکی مختص به خود دارند. آگهی تأسیس شرکت، روزنامه‌های رسمی و آخرین آگهی شرکت که مربوط به آخرین تغییرات است باید ارائه شوند. همچنین آخرین فیش پرداخت مالیات نیز باید تحویل داده شود.

 

مشاغل آزاد

افرادی که دارای شغل آزاد هستند باید جواز کسب و یا کارت مباشرت را ارائه دهند. همچنین کارت عضویت اتحادیه و آخرین فیش پرداخت مالیات نیز جزء مدارک لازم برای ویزای شینگن هستند.

 

افراد بازنشسته

افراد بازنشسته نیز باید مدارکی مختص به خود را ارائه دهند. مدارکی از جمله کارت و حکم بازنشستگی به همراه فیش حقوقی متعلق به سه ماه آخر.

مدارک لازم برای ویزای شینگن

پزشکان

مدارک لازم برای ویزای شینگن پزشکان نیز شامل مواردی هستند که به آن‌ها اشاره می‌کنیم. پروانه مطب و پروانه دائم، کارت عضویت متعلق به نظام پزشکی، فیش پرداخت مالیات متعلق به سه ماه آخر و لیست بیمه سه ماه اخیر پرسنل.

دانش آموزان و دانشجویان

برای دانشجویان و دانش‌آموزان ارائه کارت دانشجویی و گواهی اشتغال به تحصیل با مهر رسمی آموزشگاه یا دانشگاه الزامی است. البته دانش‌آموزانی که تصمیم دارند در طول سال تحصیلی سفر کنند، باید از طرف مدیر مدرسه، رضایت‌نامه کتبی با مهر مدرسه و ذکر تاریخ سفر ارائه دهند.

 

وکلای دادگستری

برای وکلای دادگستری، باید پروانه وکالت به همراه کارت عضویت کانون وکلا ارائه شود.

 

مهندسین

برای مهندسین، ارائه کارت نظام مهندسی، پروانه ساختمان و پروانه فعالیت، از مدارک لازم برای ویزای شینگن هستند.

مدارک لازم برای ویزای شینگن

مدارک مالی

سومین نوع از انواع مدارک لازم برای دریافت ویزای شینگن، مدارک مالی است. شما باید اثبات کنید که در طول سفر می‌توانید از عهده هزینه‌های خود برآیید. برای این منظور باید مدارکی را به سفارت کشور مورد نظر خود ارائه دهید. یکی از این مدارک، سند ملکی است. معمولا نیاز نیست سند ملکی را ترجمه کنید. از دیگر مدارک لازم برای اخذ ویزای شینگن، گردش حساب سه ماه آخر است. این گردش حساب باید حتما مهر بانک و امضای رییس شعبه را داشته باشد. این ریز گردش حساب باید بر روی یک برگه A4 چاپ شود.

البته باید دقت کنید که نباید یک مبلغ هنگفت را به طور ناگهانی به حساب خود واریز کنید. با این کار باعث ایجاد شک و شبهه در آفیسر سفارت شده و ممکن است درخواستتان ریجکت شود. همچنین اسناد تمکن مالی مربوط به همان حسابتان را نیز باید به یورو ارائه دهید. از دیگر مدارک لازم برای ویزای شینگن، مربوط به تمکن مالی از نوع سپرده بانکی است. برای این مورد نیز باید یک گواهی لاتین ارائه شود. همچنین سودی که از این سپرده حاصل می‌شود نیز مهم است. باید ریز گردش سه ماه آخر این حساب نیز ارائه گردد. بهتر است ریز گردش حساب خود را، نهایتا یک هفته قبل از وقت مصاحبه از بانک دریافت کنید.

نکته مهمی که برای افراد زیر ۱۸ سال وجود دارد، ارائه برگه رضایت والدین است. اگر فرد زیر ۱۸ سال به همراه یکی از والدین خود سفر می‌کند، ولی دیگر باید رضایت خود را به صورت کتبی اعلام کند. این رضایت‌نامه باید با تأییدیه دادگستری و امور خارجه باشد. همچنین دقت داشته باشید که تمام مدارک ارائه شده، باید به زبان انگلیسی ترجمه شوند.

 

سایر مدارک لازم برای ویزای شینگن

اگر شما برای هدفی غیر از گردش و تفریح، قرار است سفر کنید باید برای این مورد نیز مدارکی ارائه دهید. مدارک لازم برای ویزای شینگن با اهداف مختلف شامل موارد ذیل می‌شوند.

 

مدارک لازم برای ویزای کاری

 • قرارداد رسمی بین فرد و کارفرمای کشور مقصد
 • دو عدد فرم درخواست برای ویزا

مدارک لازم برای ویزای شینگن

مدارم لازم برای کارهای فرهنگی، هنری، ورزشی و…

 • هر گونه اطلاعات در مورد رویداد مورد نظر مانند دعوتنامه، بلیط یا برگه ثبت نام
 • هر گونه مدرکی که نشان دهد قبلا در این زمینه فعالیت داشته‌اید، مانند گواهی حضور، دریافت مدال و…

مدارک لازم برای ویزای تحصیلی

 • نامه پذیرش دانشگاه، کالج یا مدرسه در کشور مورد نظر
 • دو عدد فرم درخواست ویزا
 • مدارک مالی برای اطمینان از توانایی پرداخت هزینه‌های زندگی
 • مدارک و ریزنمرات تحصیلی قبلی
 • مدرک زبان مورد نظر

 

مدارک لازم برای ویزای کارآموزی

 • گواهی ثبت نام در موسسه مورد نظر در کشور شینگن
 • ارائه نامه NOC که توسط آموزشگاه یا مدرسه مورد نظر صادر خواهد شد

 

مدارک لازم برای ویزای درمانی

 • نامه پزشک و بیمارستان در کشور مبدأ با ارائه کلیه توضیحات در مورد بیماری و نیاز بیمار
 • نامه تأیید از سمت بیمارستان کشور مقصد
 • مدارک لازم برای اثبات توانایی مالی برای کلیه هزینه‌های درمانی و بیمارستانی (این مدارک می‌توانند شامل تمکن مالی بانکی، حمایت دولتی از طرف کشور مبدأ و نامه اسپانسرشیپ از کشور مقصد باشد)

 

سخن پایانی

در این مقاله به بررسی دقیق مدارک لازم برای ویزای شینگن پرداختیم. اطلاع درست و دقیق از مدارک، می‌تواند شما را در سرعت بخشیدن به امور سفر یا مهاجرتتان یاری کند. البته شاید بهتر باشد قبل از انجام کار، با مشاورین مجرب فعال در این حوزه نیز مشورت کنید.

 

مطالب پیشنهادی:

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

 

سوالت رو اینجا بپرس

ما در هر ساعتی پاسخگوی شما هستیم

× یوسفی هستم چطور میتونم کمکتون کنم؟