سفریکا بلاگ
safarika blog
ویزای شینگن توریستی

اخذ ویزای ایتالیا | قیمت + انواع + تمکن مالی + توریستی

اخذ ویزای ایتالیا

کشور ایتالیا یکی از محبوب‌ترین کشورها برای سفر و مهاجرت است. ایتالیا یکی از کشورهای عضو شینگن است که برای سفر به آن باید ویزای شینگن داشته باشید. البته باید بگوییم که اخذ ویزای ایتالیا کار چندان دشواری نیست. در واقع ایتالیا جزء راحت‌ترین کشورها برای دریافت ویزا است. برای اخذ ویزای ایتالیا داشتن تمکن مالی و گردش بالای حساب بانکی مهم است. البته منظور از گردش حساب بالا، رقم‌های خیلی زیاد نیست. بلکه تعداد گردش‌ها مهم است. بنابراین میزان رقم‌های ورودی و خروجی به حساب، اهمیت چندانی ندارند.

اشتباهی که برخی از متقاضیان انجام می‌هند پر کردن یک‌باره حسابشان با یک مبلغ هنگفت است. این کار بسیار اشتباه است. چون اگر آفیسر سفارت نداند این پول چگونه به حساب شما آمده است درخواست شما را رد می‌کند. اما اگر این پول به دلیل انجام معامله‌ای به حسابتان آمده است، با ارائه مدارک لازم، می‌توانید شبهات را رفع کنید. در این مقاله قصد داریم درباره این موضوع بیشتر صحبت کنیم.

انواع ویزای ایتالیا

معمولا مرسوم‌ترین ویزاها برای سفر به ایتالیا شامل سه مورد می‌شوند. ویزای توریستی، ویزای سرمایه‌گذاری و ویزای تحصیلی. برای اخذ ویزای ایتالیا لازم است که انواع آن را بشناسید.

ویزای توریستی ایتالیا

ویزای توریستی همانطور که از نام آن پیدا است برای افرادی است که قصد سفر تفریحی به ایتالیا را دارند. برای اخذ این نوع ویزا شما باید تمکن مالی و گردش حساب بالایی داشته باشید. با اخذ این ویزا در مدت زمان 6 ماهه، شما می‌توانید به مدت 90 روز در ایتالیا اقامت داشته باشید.

ویزای سرمایه گذاری ایتالیا

این نوع ویزا برای اشخاصی است که قصد سرمایه‌گذاری در کشور ایتالیا را دارند. پس از خرید ملک یا سرمایه‌گذاری در کشور ایتالیا، اقامت دائم شما در این کشور صادر خواهد شد. البته مبلغ بیشتری از این سرمایه‌گذاری باید متعلق به خود فرد باشد.

 

ویزای تحصیلی ایتالیا

افرادی که قصد ادامه تحصیل و یا تحقیقات کوتاه‌مدت و بلندمدت دارند، باید برای اخذ ویزای نوع تحصیلی اقدام کنند. شما باید از طرف دانشگاه یا موسسه‌ای معتبر، دعوتنامه دریافت کنید. در این صورت است که ویزای تحصیلی شما صادر می‌شود. پس از پایان تحصیلات یا مدت زمان ویزا، شما می‌توانید در این کشور، اقامت دائم داشته باشید.

مهاجرت به فرانسه
مهاجرت به فرانسه

مدارک لازم برای اخذ ویزای ایتالیا

برای اخذ ویزای ایتالیا باید مدارکی را ارائه دهید. این مدارک در دو نوع عمومی و اختصاصی هستند. مدارک عمومی مدارکی هستند که برای تمام انواع ویزاها باید ارائه شوند. اما مدارک اختصاصی مدارکی هستند که مختص یک نوع ویزای خاص هستند.

 • فرم درخواست ویزا
 • دو قطعه عکس 5/3*5/4
 • گذرنامه فعلی و گذرنامه‌های قبلی
 • مدارک مربوط به رزرو بلیط هواپیما یا رزرو هتل
 • ارائه دعوت‌نامه (اگر دعوت‌نامه دارید) و یا رزرو هتل
 • گواهی اشتغال به کار یا اشتغال به تحصیل
 • اصل و ترجمه کلیه اسناد ملکی
 • اسناد مربوط به تمکن مالی و گردش حساب
 • بیمه معتبر مسافرتی
 • اصل و ترجمه سند ازدواج
مدارک ویزای ایتالیا
مدارک ویزای ایتالیا

شما در ابتدا باید به سایت کارگزاری مراجعه کرده و وقت سفارت خود را تعیین کنید. سپس در زمان تعیین شده، به همراه مدارک خود برای انگشت‌نگاری و تحویل مدارک به کارگزاری مراجعه کنید.

مدارک اختصاصی برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا

به غیر از مدارک عمومی که پیش‌تر ذکر کردیم، مدارک دیگری نیز باید به سفارت تحویل بدهید. این مدارک بر اساس نوع ویزایی است که درخواست می‌کنید. برای ویزای تحصیلی باید مدرک پیش‌ثبت‌نام دانشگاه را به همراه داشته باشید. این مدرک باید به فرمتی باشد که در سایت Universitaly وجود دارد. همچنین مدرکی مبنی بر توانایی مالی شخصی یا خانوادگی را باید ارائه کنید. این مدرک نشان می‌دهد شما در طول تحصیل خود در ایتالیا از نظر مالی مشکلی نخواهید داشت. این مبلغ، حدود ۵۹۷۷۹ یورو به صورت سالیانه است. برای این منظور، صورتحساب بانکی سه ماه اخیر دانشجو یا والدین، به همراه شناسنامه ترجمه شده صاحب حساب باید ارائه شود. ترجمه‌ها باید به زبان انگلیسی یا ایتالیایی باشند. همچنین هر گونه مدرکی مبنی بر درآمد خانواده از جمله بیمه تأمین اجتماعی، قرارداد کاری و غیره باید ارائه شود. مدرک زبان در سطح حداقل B2، تمام ریز نمرات و مدرک تحصیلی مقطع قبلی مورد تأیید وزارت امور خارجه و دادگستری نیز  از دیگر مدارک لازم هستند.

مدارک اختصاصی برای اخذ ویزای سرمایه گذاری ایتالیا

همانطور که گفتیم یکی دیگر از انواع ویزاهای ایتالیا، ویزای سرمایه‌گذاری است. برای اخذ ویزای ایتالیا از نوع سرمایه‌گذاری، علاوه بر مدارک عمومی باید مدارک ذیل نیز ارائه شوند.

 • رزومه (CV) که بیانگر سابقه کاری و تحصیلی شما است
 • مدارک اثبات‌کننده منابع مالی شما مانند صورتحساب بانکی و اثبات قانونی و قابل انتقال بودن این منابع
 • توضیحاتی نهایتا در حد ۱۰۰۰ کلمه درباره ماهیت سرمایه‌گذاری و تجارب پیشین شما در این امر
 • عدم سوء سابقه کیفری
 • گواهی رضایت از جانب شخصی که قرار است این سرمایه را دریافت نماید
 • برگه‌ای مبنی بر تعهد به استفاده از مبالغ امضا شده الکترونیکی

مدارک اختصاصی برای اخذ ویزای توریستی ایتالیا

اخذ ویزای توریستی ایتالیا نیاز به مدارک اختصاصی چندانی ندارد. تمامی مواردی که پیش‌تر به عنوان مدارک عمومی ذکر شد باید ارائه شوند. فقط باید مدارکی که نشان دهد شما به کشور خود برمی‌گردید را حتما باید ارائه دهید.

انواع دیگر ویزای ایتالیا و مدارک مربوط به آن

انواع ویزای ایتالیا که قبل‌تر ذکر کردیم مرسوم‌ترین نوع ویزا هستند. اما انواع دیگری نیز وجود دارند که در اینجا به اختصار به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

ویزای پزشکی

مدارک لازم برای این نوع ویزا عبارتند از:

گزارش کامل پزشک در ایران درباره بیماری شما به همراه رسید پرداخت هزینه‌های بیمارستان و پزشک در ایتالیا. همچنین گواهی بیمارستان یا پزشک مورد نظر در ایتالیا به همراه تأییدیه تاریخ ویزیت شما و شرح وضعیت بیماریتان

ویزای مربوط به امور فرهنگی، ورزشی، مذهبی و …

شما باید دعوت‌نامه مسئولین ذیربط به همراه شرح تمام جزئیات امور مربوطه و فعالیت‌ها را ارائه دهید. همچنین نام متقاضیان، نام خدمه، طول مدت اقامت و کلیت برنامه‌های سفر را باید ارائه دهید.

ویزای تجاری

برای اخذ ویزای ایتالیا از نوع تجاری، باید مدارکی را ارائه دهید. دعوتنامه شرکت ایتالیایی با آدرس و تاریخ دقیق ملاقات، گواهی از کارفرمای خود و هزینه‌های اقامت باید کاملا شرح داده شود.

ویزای ترانزیت

اگر شما برای ورود به یکی از کشورهای شینگن مجبور باشید در فرودگاه ایتالیا توقف و بدون خروج از فرودگاه، وارد پرواز بعدی خود شوید نیاز به ویزای ترانزیت دارید. برای این کار شما باید از ویزاهای معتبر کشور مقصد، یک کپی ارائه دهید.

ویزای هیئت های رسمی

برای این نوع ویزا باید دعوتنامه رسمی به همراه اسناد مربوط به تشخیص هویت متقاضی ارائه شود. همچنین هدف از سفر، شرح تمام مذاکرات، رویدادها و اموری که برای آن‌ها این سفر انجام می‌شود باید ارائه گردد. طول مدت و محل اقامت نیز باید مشخص شود.

مهاجرت به فرانسه
مهاجرت به فرانسه

دلیل ریجکت شدن درخواست اخذ ویزای ایتالیا

در حالت کلی، اخذ ویزای ایتالیا کار چندان دشواری نیست. معمولا به راحتی می‌توانید ویزای خود را دریافت کنید. اما در برخی از موارد ممکن درخواست شما رد شود. مهمترین دلیلی که منجر به ریجکت شدن درخواست شما می‌شود، عدم اطمینان از بازگشت شما به کشور است. اگر آفیسرهای سفارت قانع نشوند که شما به کشور باز خواهید گشت، درخواست شما را ریجکت می‌کنند. پس باید حواستان باشد که مدارک مناسبی برای بازگشت خود به کشور ارائه کنید. مدارکی مانند مدارک قابل قبول شغلی و گواهی اشتغال به کار، وابستگی‌های خانوادگی و … . همچنین هدف دقیق خود از سفر را باید به درستی بیان کنید.

برای رفع ریجکتی خود، می‌توانید 6 ماه بعد دوباره اقدام کنید. باید یک نامه اعتراضی به سفارت نوشته و مدارک و اسناد لازم را به آن‌ها ارائه دهید. مدارکی که اثبات کند شما قصد بازگشت به کشور خود را دارید. سپس تمامی مراحل قبل را دوباره طی کنید.

هزینه اخذ ویزای ایتالیا

برای اخذ ویزای ایتالیا باید مبلغی حدود 400 یورو به سفارت بپردازید. البته این در صورتی است که برای وقت سفارت، عجله‌ای ندارید. بنابراین پس از 45 روز با مراجعه به سفارت، مبلغ مورد نظر را پرداخت کنید. اما اگر قصد دارید ویزای فوری ایتالیا را دریافت کنید، باید مبلغ 500 یورو به سفارت بپردازید. ویزای فوری ویزایی است که وقت سفارت شما را سرعت می‌بخشد. در واقع شما می‌توانید بین یک ساعت تا یک هفته بعد به سفارت مراجعه کنید. اما این موضوع فقط برای تعیین وقت سفارت است و در مدت زمان پاسخگویی تاثیری ندارد.

سخن پایانی

اخذ ویزا برای کشورهای شینگن، نیازمند طی کردن مراحلی است که باید با آن‌ها آشنایی داشته باشید. چرا که دریافت ویزا برای کشورهای محدوده شینگن، کمی پیچیده‌تر و سخت‌گیرانه‌تر از سایر کشورها است. در این مقاله سعی کردیم درباره اخذ ویزای ایتالیا تمامی اطلاعات لازم را ارائه دهیم. اما بهتر است قبل از  انجام این امور، با مشاوران حرفه‌ای و مجرب در این زمینه نیز مشورتی داشته باشید.

مطالب پیشنهادی:

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

 

سوالت رو اینجا بپرس

ما در هر ساعتی پاسخگوی شما هستیم

× یوسفی هستم چطور میتونم کمکتون کنم؟